SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Pogotowie Lotnicze w Sokołowie Podlaskim działa od miesiąca

fot. RDC

Interweniowali na razie tylko dziewięć razy, ale wcale nie ubolewają nad tym, że nie byli potrzebni częściej. Od niemal miesiąca w Sokołowie Podlaskim działa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Dyżuruje tu trzyosobowy zespół, które od wschodu do zachodu słońca czekają na wezwania. W bazie na co dzień nie tylko pracują, ale także mieszkają. – Pochodzimy z różnych rejonów Polski, załoga nie jest stąd. Zazwyczaj przyjeżdżamy nawet kilkaset kilometrów na trzy, czy cztery dni dyżuru, dlatego tu normalnie żyjemy – wyjaśnia kierownik bazy Paweł Świniarski. W specjalnym ogrzewanym kontenerze oprócz centrum operacyjnego jest także magazyn leków, pomieszczenie do dezynfekcji sprzętu, kuchnia, łazienka i sypialnie. Obok stoi namiot na helikopter. – Mamy tu także zaplecze techniczne, bo śmigłowiec musi być na bieżąco sprawdzany przez specjalistów – dodaje kierownik.

Załoga wylatuje nie tylko do wypadków drogowych, ale także do zawałów czy udarów, czyli wszędzie tam, gdzie jest potrzebna błyskawiczna pomoc. Reagują na wezwania w zasięgu 130 km od Sokołowa. Jeśli muszą dolecieć do zdarzenia w promieniu 60 km, na start mają trzy minuty, gdy dalej – do sześciu. – To dlatego, że pilot musi zatankować śmigłowiec, sprawdzić pogodę i warunki – wylicza kierownik. Praca w ciągłej gotowości jest dużym stresem. – Nie tylko cały czas jesteśmy na podwyższonych obrotach emocjonalnych, ale także przypadki, z którymi się spotykamy – ciężkie wypadki, schorowani pacjenci – są po prostu wyczerpujące, nawet bardziej psychicznie niż fizycznie – dodaje ratownik.

Na razie baza w Sokołowie Podlaskim jest tymczasowa. Za rok o tej porze ma już powstać stała – z murowanym zapleczem oraz hangarem z suwnicą na helikopter. – Nie możemy się już doczekać – mówi Świniarski. Budowę stałej bazy sfinansuje Urząd Marszałkowski. Jej koszt wyniesie ok. sześć mln złotych. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe już szykuje się do ogłoszenia przetargu na budowę.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone