SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ruszyły szczepienia na wściekliznę na Mazowszu. Są kolejne przypadki

fot. Pixabay

Na Mazowszu po raz 18. w tym roku wykryto wściekliznę u lisa. Przypadek ten stwierdzono w powiecie otwockim, w gminie Kołbiel – poinformowały w piątek służby wojewody. W związku z kolejnymi przypadkami wścieklizny do 21 maja prowadzone będzie szczepienie ochronne lisów w kilkunastu powiatach.

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii o osiemnastym przypadku wścieklizny na Mazowszu poinformował w czwartek. „Przypadek ten stwierdzono w powiecie otwockim – w miejscowości Zabieżki/Augustówka, gm. Kołbiel” – wskazano w komunikacie służb wojewody.

Na terenie Mazowsza pojawia się coraz więcej przypadków wścieklizny u lisów. Przypominam, że to bardzo groźna i prawie zawsze śmiertelna choroba. Dlatego apeluję o szczególną ostrożność, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz o przestrzeganie zakazów i nakazów obowiązujących na terenach zagrożonych wścieklizną” – podkreślił wojewoda Konstanty Radziwiłł.

Uwaga na psy i koty

Pod koniec kwietnia wojewoda wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego i Warszawy. Na obszarze zagrożonym chorobą obowiązuje m.in. nakaz trzymania psów na smyczy, a kotów w zamknięciu.

Ponadto w związku z występowaniem wścieklizny w województwie od piątku do 21 maja ponownie zostanie przeprowadzona akcja szczepienia lisów. Odbędzie się ona w powiatach: białobrzeskim, garwolińskim, grójeckim, kozienickim, mińskim, nowodworskim, legionowskim, otwockim, piaseczyńskim, pruszkowskim, grodziskim, pułtuskim, w m. st. Warszawie, wołomińskim, warszawskim zachodnim oraz wyszkowskim.

Należy pamiętać, że lis podejmuje tylko taką szczepionkę, która nie była dotknięta przez człowieka. Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach” – podkreśliły służby wojewody.

Problem narasta od początku roku

Pierwszy, drugi i trzeci w tym roku przypadek wścieklizny u lisów wykryto w tym roku w połowie stycznia w powiecie otwockim. Dotąd w tym powiecie stwierdzono ich 13. Jeden przypadek wścieklizny potwierdzono też w powiecie mińskim, a cztery w powiecie garwolińskim. – Od początku roku zaczęliśmy się borykać z problemem, który, wydawałoby się, został już wiele lat temu zażegnany – mówił po wykryciu pierwszych przypadków Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii Paweł Jakubczak.

Wojewoda zaapelował, aby pamiętać także o bezpieczeństwie naszych zwierząt. W komunikacie przypomniano, że obowiązkowemu szczepieniu przeciw wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. „Wskazane są również szczepienia kotów” – dodano.

Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt. Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł” – podkreślono w komunikacie.

Czytaj też:

Nietrzeźwa matka zajmowała się 2-letnim synem. Usłyszała zarzuty

Punkty powszechnych szczepień w stolicy przyjęły pierwszych chętnych

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone