SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Poprawiają komfort życia. Ortopedzi z Warszawy na podium w Lizbonie

Bartosz Maciąg i Grzegorz Chlasta/fot. RDC

Dynamiczny balanser do przeprowadzania operacji kolan – wynalazek polskich naukowców został doceniony w największym Kongresie Ortopedycznym w Europie. Kolano było dla nas dużym wyzwaniem – mówił w „Poranku RDC” kierownik projektu dr Bartosz Maciąg.

Grupa naukowców z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zajęła w Lizbonie trzecie miejsce po lekarzach ze Szwecji i Turcji. Lekarze z Kliniki Ortopedii i rehabilitacji WUM wymyślili dynamiczny balanser do przeprowadzania operacji kolan.

Jak powiedział w Radiu dla Ciebie dr Bartosz Maciąg, o ile przy endoprotezach stawu biodrowego wyniki są fenomenalne, bo jest tylko 5 proc. niezadowolonych pacjentów, o tyle z kolanem sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

– Niestety okazuje, że około dwudziestu procent pacjentów po protezach kolana jest wciąż niezadowolonych. Mimo że techniczne wszystko jest dobrze, to jednak coś im przeszkadza. Najczęściej pacjenci skarżą się albo na tak zwane dolegliwości bólowe przedniego przedziału, czyli niby wszystko dobrze, ale coś ich kłuje z przodu kolana, albo zakres ruchu nie jest w pełni satysfakcjonujący – wyjaśniał dr Maciąg.

Koniec problemów z kolanami?

Gość RDC przyznał, że wyzwaniem było zachowanie koniecznej precyzji. – Chodzi o to, żeby przeprowadzić z odpowiednią precyzją cięcia kostne. W endoprotezoplastyce  granica błędu to około jednego milimetra. Nawet ludzkim okiem jest to czasami ciężko dostrzec. On (balanser – red.) pozwala na to, że pewne parametry, pewne kąty i musimy dobrać podczas endoprotezoplastyki, wykonuje w sposób szanujący tkanki miękkie pacjenta – podkreślał.

Takie działania zmieniają jakość funkcjonowania pacjenta po operacji. – Jeżeli przeprowadzimy taki zabieg, szanując napięcia tkanek miękkich, okazuje się, że pacjenci mają mniej dolegliwości bólowych przodu kolana i ich kolana są mniej sztywne. Badaliśmy to w tomografii komputerowej, tam jest już ponad sto czterdzieści pacjentów włączonych do badania. Okazuje się, że ci pacjenci, którzy byli operowani z użyciem balansera i z poszanowaniem tkanek miękkich, mają mniej dolegliwości, lepszy zakres ruchu, tak że pacjent po prostu wstaje z krzesła i idzie – wskazał gość Poranka RDC.

Zabieg z użyciem balansera jest wykonywany w Warszawie prawie od trzech lat. Od niedawna podobne operacje przeprowadza się również w Szczecinie i Lublinie.

Posłuchaj całej rozmowy:

Poranek RDC: o sukcesie Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji WUM

Czytaj też:

UW gotowy na kształcenie lekarzy. Jest odpowiedź uczelni na obawy NIL

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone