SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Okno na lata 80-te. „Skrzyżowanie Miodowej i Długiej to było szczególne miejsce”

1980 r., ul. Miodowa/zdj. fotopolska.eu

– Skrzyżowanie ulic Miodowej i Długiej to było szczególne miejsce. Tam się odbywały demonstracje, pod moimi oknami gromadziło się ZOMO. Mogłam ich obserwować czekających na akcję, a potem wracających z akcji. Gdyby to filmować, byłoby to fascynujące, aczkolwiek groźne kino – mówiła w RDC Joanna Szczepkowska, aktorka, autorka wstępu do albumu „Warszawa, lata 80-te”.

Podejrzewam, że oni byli w bardzo szczególnym stanie, to był rodzaj amoku – skomentowała aktorka. – Pamiętam taki przedziwny obrazek. Jeden z nich wyszedł z tego samochodu i nagle zaczął się bardzo dziwnie zachowywać. Zaczął karmić gołębie i coś do nich mówić. Wokół niego zgromadziło się kilku towarzyszy, odbyła się rozmowa, przyjechała karetka i go zabrali – wspominała. Jak przyznała, zastanawiała się wtedy, czy „on symuluje„.

Pod moimi oknami odbywały się te walki, właściwie bicie ludzi. Obserwowałam takie nieprzytomne oczy tych ludzi. Jak wracali do samochodów, to był taki stan strasznego wycieńczenia, tak jakby uchodziło z nich odurzenie – opowiadała Szczepkowska.

Konspiracja

Jak wspominała, bardzo szybka zaczęła działać w konspiracji. – U mnie gromadzona była bibuła, schodzili się inny ludzie. Pomagała nam stara sąsiadka, która mówiła, że przeżyła dwie wojny i nam pomoże, bo wie, jak to się robi. U niej w tapczanie chowało się materiały – mówiła w RDC.

Joanna Szczepkowska jest autorką wstępu do książki „Warszawa, lata 80-te”. To już piąty album z serii Foto Retro, przypominający dzieje stolicy w czasach PRL-u.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone