SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Od dziś upały na Mazowszu – nawet do 34 st. C. IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia

fot. UM Warszawa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek dla niemal całego kraju ostrzeżenie przed upałami. Obowiązuje również na Mazowszu. Termometry w ciągu dnia pokażą od 29 do 34 stopni Celsjusza – ostrzega IMGW.

Ostrzeżeniami drugiego stopnia objęto całą zachodnią i centralną część Polski; tj. woj. małopolskie, śląskie, opolskie, dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, świętokrzyskie oraz zachodnią część woj. mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Alerty pierwszego stopnia obowiązują z kolei we wschodnich powiatach woj. warmińsko-mazurskiego i woj. podlaskiego.

Według synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na tych obszarach kraju w ciągu dnia temperatura miejscami osiągnie 34 stopni C. W nocy natomiast termometry wskazywać mogą nawet 21 stopni C.

Wydany alert dla Mazowsza obowiązywać będzie do wtorku.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że należy spodziewać się groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. IMGW zaleca przestrzeganie wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia.

Szczegóły dotyczące obszaru objętego ostrzeżeniami IMGW TUTAJ.

Musimy więc pamiętać o dobrym nawodnieniu. – Polecam warszawską kranówkę, ponieważ ona jest bardzo dobra. Ale jeżeli ktoś ma jakieś obiekcje, no to na pewno w szklanej butelce powinien taką wodę zakupić – mówi Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Podczas upałów powinniśmy ograniczyć ekspozycję na słońce. – Jeśli jednak musimy przebywać na terenie otwartym, zabezpieczmy się odpowiednim ubiorem. Pamiętajmy przede wszystkim o czapce, ale ważne jest również to, żebyśmy użyli kremu, który ma filtry, np. UVA i UVB – tłumaczy Walijewski.

Noce będą coraz cieplejsze. Dlatego ważny jest prawidłowy sen.

Nie wszystkie pomieszczenia w domu nam go zapewnią – zaznacza rzecznik IMGW. – Jeżeli temperatura w nocy nie spada poniżej 18 stopni Celsjusza, wówczas nasz organizm zdecydowanie słabiej się regeneruje. Dlatego wybierajmy pomieszczenie, które jest najchłodniejsze w naszym domu i tam starajmy się spędzić noc – wyjaśnia.

Dobrym sposobem jest też powieszenie w oknach wilgotnych prześcieradeł. Powietrze wpadające do pokoju w ten sposób się ochłodzi.

Czytaj też:

Upały na Mazowszu. Pytamy dietetyka, jak się odżywiać

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone