SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Obciążenie podatkowe sektora finansowego jest skandalicznie niskie”

fot. eFile989/flickr CC-BY-SA 2.0

– Podatek bankowy, który uchwala Sejm, jest dziwny, ponieważ to świadczenie od aktywów. Uważam, że nie jest to w pełni przemyślana wizja, tylko reakcja na pewien stan rzeczy. Przyjęto koncepcję opodatkowania majątku. To ma być paliatywem słabości podatku dochodowego i braku podatku obrotowego w tej dziedzinie – mówił w „Magazynie Ekonomicznym” prof. Witold Modzelewski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Od lutego 2016 roku banki i firmy ubezpieczeniowe będą obłożone tzw. podatkiem bankowym, wynoszącym rocznie 0,44 proc. wartości ich aktywów. Autorzy ustawy wskazywali, że jej celem jest pozyskanie dodatkowego źródła finansowania wydatków budżetowych, w szczególności wydatków społecznych.

Za uchwaleniem ustawy wraz z wniesionymi poprawkami opowiedziało się 284 posłów (poza PiS, także większość Kukiz’15 i PSL), 157 było temu przeciwnych (PO i Nowoczesna), a jeden wstrzymał się od głosu.

Kto zapłaci?

Zgodnie z ustawą, opodatkowaniem zostaną objęte banki (krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych), zakłady ubezpieczeń i reasekuracji, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz firmy pożyczkowe. W przypadku banków oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych wartość aktywów wolnych od podatku wynosi 4 mld zł. Dla ubezpieczycieli jest to 2 mld zł, a dla firm pożyczkowych – 200 mln zł.

Zwolniony z podatku bankowego został Bank Gospodarstwa Krajowego oraz ewentualnie inne banki państwowe, które mogą powstać w przyszłości.

„Wszystkie nonsensy UE”

Jak powiedział w „Magazynie Ekonomicznym” prof. Witold Modzelewski, mamy w Polsce nierówno rozłożone ciężary podatkowe, ponieważ instytucje finansowe nie płacą żadnego podatku obrotowego. – Banki są traktowane jak służba zdrowia i edukacja publiczna. Tutaj ujawniają się wszystkie nonsensy UE, bo my nie jesteśmy autorami tych głupot, tylko musimy to implementować – zaznaczył.

Dodał, że tworzone są pola przywilejów podatkowych. – Banki nie płacą w związku z tym żadnych podatków obrotowych. Płacą podatek dochodowy, ale tyle ile chcą. Europejski system podatkowy jest absurdem. Banki, które korzystają z ogromnych przywilejów podatkowych, mówiąc młodzieżowo, nagrabiły sobie. Ich polityka była od lat niezwykle niemądra. Pamiętajmy, że za kryzys lat 2008-2009 odpowiadała niekompetencja instytucji finansowych i one powinny za to zapłacić – podkreślił gość RDC.

Zaznaczył również, że deprawującym stanem jest fakt, iż ktoś może nie płacić żadnych podatków obrotowych, podatku dochodowego tyle, ile chce i jeszcze, „gdy coś nabroi na gigantyczną skalę, daje mu się ogromne subwencje publiczne. – Banki stworzyły fatalną legendę – wspomniał Modzelewski.

„Nie jest to w pełni przemyślana wizja”

Gość „Magazynu Ekonomicznego” zwrócił uwagę na pytanie, czy istnieje potrzeba, by instytucje finansowe, które tak wiele korzystają ze środków publicznych i są uprzywilejowane, powinny w większym zakresie uczestniczyć w ciężarach publicznych. – Co do tego chyba wszyscy mamy zgodność. Bezsporne jest również to, że obciążenie podatkowe sektora finansowego jest już skandalicznie niskie. Emeryt płaci 18 procent swoich przychodów, przedsiębiorca średnio około cztery i pół, a bank około pół procenta. Chyba nie o to chodzi – podkreślił.

Zauważył również, że podatek bankowy, który uchwala Sejm jest dziwny, ponieważ to świadczenie od aktywów. – Uważam, że nie jest to w pełni przemyślana wizja, tylko reakcja na pewien stan rzeczy. Przyjęto koncepcję opodatkowania majątku. To ma być paliatywem słabości podatku dochodowego i braku podatku obrotowego w tej dziedzinie – powiedział w „Magazynie Ekonomicznym” prof. Witold Modzelewski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone