SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Nowy system Veturilo w stolicy. „Będą technologiczne nowinki”

Nowy system Veturilo w stolicy/fot. ZDM

Będzie nowy system roweru miejskiego w Warszawie. Zarząd Dróg Miejskich podpisał właśnie umowę z firmą Nextbike na lata 2023 – 2028. Od marca przyszłego roku szykuje się dużo zmian dla użytkowników.

Veturilo ma być przede wszystkim bardziej nowoczesne – mówi rzecznik ZDM Jakub Dybalski. – To będzie zupełnie inny system, z innymi rowerami, zupełnie innymi stacjami i nową aplikacją. Stary system zasługuje żeby przejść na emeryturę, a w nowym warto wykorzystać technologiczne nowinki – zaznacza.

Nowy system i udogodnienia

Największa zmiana? Nie trzeba będzie wpinać roweru do zamka na stacji.

Rower pozbędą się elektrozamka. Będą wypożyczane i zwracane przez aplikację. Nie będzie już terminali na stacjach. Stacje będą się składały totemów informacyjnych i stojaków w kształcie odwróconego „U”. Będą mogli z nich korzystać zwykli rowerzyści czy posiadacze hulajnóg. Będzie można zostawić rower po za stacją, za dodatkową opłatą – tłumaczy.

Miasto będzie mogło też tworzyć wirtualne stacje np. przy okazji imprez masowych. Co ważne, ratusz nie planuje zmieniać cennika wypożyczania rowerów. Pojawią się w nim jedynie nowe opłaty, jak np. pozostawienie roweru poza wyznaczonym obszarem.

Na nowy system, na początek będzie składać się 3 tysiące jednośladów. Kontrakt przewiduje opcję zwiększenia ich liczby do 5,5 tysiąca. 10 procent urządzeń to rowery elektryczne.

Czytaj też:

Dziś na ulice Warszawy wyjadą rolkarze. Wieczorem utrudnienia

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone