SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Nowy rok akademicki z nową ustawą. „Uczyć przez praktykę i razem z przedsiębiorcami”

fot. RDC

– Chcemy zmienić spojrzenie na uczelnie i naukowców, którzy kojarzą się wyłącznie z dydaktyką – mówił o wchodzącej w poniedziałek w życie „Konstytucji dla Nauki” Piotr Dardziński. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego zaznaczył, że ustawa zachęca, aby „uczyć przez praktykę”.

Podpisana 1 sierpnia przez prezydenta ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawa 2.0 czy Konstytucja dla Nauki) w systemowy sposób reguluje nowe zasady działania uczelni i instytucji naukowych. W nowych przepisach kładzie się nacisk m.in. na to, by uczelnie podnosiły poziom badań naukowych i kształcenia. Ustawa wejdzie w życie 1 października.

Jak powiedział w RDC wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński, jednym z elementów reformy jest „chęć zmiany spojrzenia na uczelnie i naukowców, którzy kojarzą się wyłącznie z dydaktyką”. – Oni chcą podejmować wyzwania, wymyślać technologie. Ta ustawa właśnie zachęca do tego, żeby uczyć przez praktykę i razem z przedsiębiorcami – podkreślił.

Szefowie instytucji nauki będą rozliczani też z tego, jakie efekty przynoszą prowadzone badania. Te mają być bardziej przełomowe i oddziaływać na otoczenie społecznie i gospodarczo.

Nowa ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce zastąpi cztery dotychczas istniejące: prawo o szkolnictwie wyższym, ustawę o zasadach finansowania nauki, ustawę o stopniach i tytule naukowym, a także ustawę o kredytach i pożyczkach studenckich.

Ustawa wejdzie w życie 1 października, ale to nie znaczy, że uczelnie mają błyskawicznie dostosować się do wszystkich nowych rozwiązań. Harmonogram wchodzenia przepisów w życie zawarty jest w przepisach przejściowych.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone