SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Nowe uprawnienia policjantów podczas kontroli drogowych

Kontrola policyjna/fot. Flickr

Doprecyzowały istniejące paragrafy i ustaliły nowe obowiązki. Dotyczy to przepisów ruchu drogowego wprowadzonych w czwartek przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Od teraz policjanci nie będą musieli legitymować się podczas akcji „Trzeźwy poranek”, będą mogli skontrolować przebieg auta czy zerwać plombę zabezpieczające przewożony ładunek.

Według urzędników głównym celem zmian jest doprecyzowanie dotychczasowych procedur działania np. policji. „Dotyczy to między innymi kwestii miejsc postoju pojazdów organów kontroli ruchu drogowego w czasie kontroli. W akcie prawnym zapisano, że podczas prowadzenia działań kontrolnych dopuszcza się postój radiowozu w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego” – wskazali urzędnicy z MSWiA.

Przebieg pojazdu

Dodatkowo policjant, a także inspektor Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusz Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej oraz Służby Celno-Skarbowej, podczas kontroli drogowej, będzie mógł sprawdzić przebieg zarówno zatrzymanego do kontroli pojazdu, jak i pojazdu przewożonego np. na lawecie. Będzie także możliwość, w przypadku zastrzeżeń po wstępnej kontroli technicznej pojazdu użytkowego na przykład ciężarowego lub autobusu, skierowania go na bardziej szczegółowe badania. Pomoże to wyeliminować z dróg niesprawne samochody.

Nowe rozporządzenie rozszerza także katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. „Policjant będzie mógł to zrobić, jeśli np. kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej lub innego instrumentu płatniczego. Dzięki zmianom łatwiej będzie kontrolującemu wnioskować do starosty o ocenę stanu zdrowia kierującego pojazdem, jak również skierowanie kierowcy lub motorniczego na egzamin sprawdzający jego kwalifikacje” – zaznaczyli w komunikacie urzędnicy.

Policjant nie musi się legitymować

Zmiany dotkną też przeprowadzania tzw. szybkich testów trzeźwości. Policjant w mundurze nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy.

Do kontroli będą mogli zatrzymać kierowców: policjanci, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusze Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Służby Celno-Skarbowej, straży gminnych, straży leśnych oraz straży parku, jak również osoby działające w imieniu zarządcy drogi w obecności policjanta lub inspektora. – „Nowym uprawnionym do kontroli w zakresie transportu odpadów (w obecności wybranych uprawnionych, np. policjanta) są inspektorzy Inspekcji Ochrony Środowiska” – dodano.

Urzędnicy z biura prasowego MSWiA wskazali, że zawarte w rozporządzeniu nowe regulacje dotyczą również zrywania plomb w celu kontroli przewożonych odpadów. „W razie wątpliwości, co do przewożonego ładunku, wolno będzie kontrolującemu zerwać plombę zabezpieczającą. Przepisy określają także warunki wykonywania kontroli transportu odpadów przez inspektorów Inspekcji Ochrony Środowiska oraz procedury dotyczące kontroli pojazdów służb specjalnych” – napisano.

Wymogi europejskie

„Konieczność wydania rozporządzenia wynikała z dostosowania przepisów do ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym. Ustawa ta wdraża do prawa krajowego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej dotyczącą drogowej kontroli technicznej pojazdów użytkowych” – tłumaczą urzędnicy MSWiA.

O szczegółach zmian z Radosławem Kobrysiem z Komendy Głównej Policji rozmawiał dziennikarz Radia dla Ciebie Jerzy Chodorek.

Czytaj też:

Akcja „Listopadowy weekend”. Kaskadowy pomiar prędkości

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone