SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

MZ: nauka zdalna i zmiany limitów. Będzie obowiązek szczepień

fot. Ministerstwo Zdrowia/Twitter

Są nowe obostrzenia covidowe. Ministerstwo zdrowia poinformowało o powrocie nauki zdalnej, obniżeniu limitów w lokalach gastronomicznych, kinach, kościołach i środkach transportu publicznego. Ponadto na domowników osoby chorej na COVID-19 będzie nałożony obowiązek przeprowadzenia testu na koronawirusa, zaś od 1 marca zaszczepić się będą musieli nauczyciele, medycy i przedstawiciele służb mundurowych.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

SZCZEPIENIA PRZECIWKO COVID-19 NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ

Na wtorkowej konferencji prasowej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował o nowych obostrzeniach w związku z epidemią COVID-19. Wiceszef MZ przekazał, że od 15 grudnia w transporcie zbiorowym wprowadzony zostanie limit do 75 proc. Również od 15 grudnia wprowadzone zostaną obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy. – To będzie test, który będzie weryfikował, czy dana osoba także jest zakażona – dodał Kraska.

Od 20 grudnia do 9 stycznia będzie obowiązywać nauka zdalna w szkołach podstawowych i szkołach średnich. Po tym terminie uczniowie wrócą do nauki w trybie stacjonarnym – poinformował Kraska. Chcemy także – dodał wiceminister zdrowia – „aby od 1 marca pracownicy ochrony zdrowia, służb mundurowych, czy też nauczyciele, byli poddani obowiązkowemu szczepieniu przeciwko COVID-19”. – Sytuacja epidemiczna zmusza nas do tego, abyśmy dokonali pewnych zmian jeśli chodzi o zasady epidemiczne i pewne obostrzenia, które do tej pory obowiązują – oświadczył wiceszef MZ.

Od 15 grudnia obniżone zostaną też limity do 30 proc. obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach. – Zwiększenie limitów wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę – zaznaczył. Także od 15 grudnia do 30 proc. obłożenia obniżone będą limity w kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych. – Tak samo jak poprzednio zwiększenie tego limitu może być wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę – mówił.

Kraska dodał, że dodatkowo od 15 grudnia w kinach będzie obowiązywał zakaz konsumpcji. – Od 15 grudnia zamknięte są dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia. W dniu 31 grudnia br. i 1 stycznia 2022 ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100 osób, z wyłączeniem oczywiście osób, które są zaszczepione. One do tego limitu nie będą włączane – poinformował.

Wiceminister zdrowia był pytany, w jakich sytuacjach i w jaki sposób przedsiębiorcy – np. właściciele restauracji – będą mogli weryfikować klientów, czy są zaszczepieni. – Jeżeli właściciel będzie chciał przyjąć ponad limit, czy to do hotelu, czy do restauracji, będzie musiał sprawdzić, zweryfikować certyfikat szczepienia u takiej osoby – powiedział Kraska.

Dopytywany, czy będzie to w jakiś sposób umocowane w ustawie, odpowiedział: – tak, ustawa jest przygotowywana. Będzie to ustawa poselska. Pracujemy w tej chwili nad tym, by wszystkie zapisy umożliwiały weryfikację. Na pytanie, czy chodzi o projekt ustawy umożliwiający weryfikowanie szczepień pracowników przez pracodawcę, rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz, potwierdził, że chodzi ten projekt.

Testy dla wracających spoza strefy Schengen

Wiceminister zdrowia pytany na konferencji prasowej o to, jakie testy – PCR czy antygenowe – będą musiały wykonywać osoby wracające do Polski od 15 grudnia spoza strefy Schengen oraz o to, czy z obowiązku testowania będą zwolnione osoby zaszczepione, odpowiedział: – Testy będą musieli wykonać wszyscy, którzy wracają do nas spoza strefy Schengen. Testy PCR i antygenowe są równoważne. Tak samo jak jest w tej chwili, po takim przybyciu do Polski poddawane są te osoby kwarantannie, kolejny test ósmego dnia po przylocie do kraju.

Obowiązkowe szczepienia

Wtorkową konferencję rozpoczął minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef MZ zapowiedział m.in. obowiązkowe szczepienia trzech grup zawodowych na wiosnę. – Elementem, o którym zdecydowaliśmy w ostatnim czasie są obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. Idąc śladem Niemiec, Austrii, będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla trzech grup: pierwsza grupa to są medycy, druga grupa to są nauczyciele, trzecia grupa to są służby mundurowe – powiedział Niedzielski.

Wskazał, że „perspektywa marca jest tym okresem, w którym szczepienia powinny być wykonane, bo potem oczywiście, jak wejdziemy w okres od 1 marca, będzie to już szczepienie, które jest wymagane jako spełnienie warunków pracy”.

Mówimy tutaj o podstawowym pakiecie szczepień, czyli osób, które do tej pory się nie zaszczepiły – wyjaśnił Kraska. Jak mówił, prace nad nowymi zasadami są już dość zaawansowane, ale termin 1 marca nie jest ostateczny. – Ale będziemy wszystko w tym kierunku wykonywać, aby rzeczywiście od 1 marca te grupy zawodowe mogły pracować tylko i wyłącznie wtedy, kiedy są zaszczepione – powiedział wiceszef MZ. Dodał, że te trzy grupy zawodowe już powinny się przygotowywać na to, że od 1 marca trzeba będzie być zaszczepionym, żeby być dopuszczonym do pracy.

Pracodawca będzie mógł wymagać okazania wyniku testu

Minister zdrowia odniósł się do kwestii projektu ustawy, na mocy której pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony przeciw COVID-19. – Cały czas pracujemy (nad projektem) razem z klubem parlamentarnym PiS – zapewnił. – Jesteśmy już bliscy finiszu, zmodyfikowaliśmy trochę filozofię tego projektu, bo pracodawca będzie – zgodnie z tym nowym ujęciem – miał prawo oczekiwać okazania wyniku testu przez pracownika – po to właśnie, by budować bezpieczne środowisko pracy – podkreślił szef MZ.

Przypomnę, że we wcześniejszej wersji dyskutowaliśmy, by było to szczepienie, ale tutaj stawiamy jednak na testy – w ogóle w tym projekcie ustawy będą zagwarantowane za darmo obywatelom – dodał. – Ten projekt dyskutujemy w tej chwili z klubem PiS, rozmawiamy z kierownictwem, z innymi interesariuszami i mam nadzieję, że w ciągu tygodnia wyklaruje się ten projekt, że zostanie skierowany na ścieżkę formalną – dodał Niedzielski.

Czytaj też:

Skąd wziął się koronawirus? Dwa lata od wykrycia pierwszych zakażeń

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone