SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Nowe karetki dla mazowieckich szpitali. „To jeden z priorytetów”

Karetki dla Mazowsza/fot. fot. PAP/Marcin Obara

Dwieście nowoczesnych karetek trafi do stacji pogotowia ratunkowego w całej Polsce w ramach rządowego programu wymiany ambulansów. W Pruszkowie na Mazowszu minister zdrowia Łukasz Szumowski podpisał umowę na dofinansowanie zakupu pojazdów i przekazał symboliczny czek na kwotę 400 tysięcy złotych dyrektorowi wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Meditrans Karolowi Bielskiemu. W uroczystości wziął udział wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Minister Szumowski podkreślił, że wymiana ambulansów jest jednym z elementów reformy systemu, a państwo bierze na siebie odpowiedzialność w zakresie reagowania w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia ludzi. – Chcemy wymienić 200 karetek w Polsce. Każda karetka to 400 tysięcy dofinansowania. Odmładzamy tabor, bo niektóre ambulanse miały więcej, niż 6 lat – to stanowczo za dużo – mówił Łukasz Szumowski.

Priorytet

Na Mazowsze trafi 25 ambulansów. Dziś zostały podpisane umowy w Milanówku i Żyrardowie – dodał wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. Dyrektor wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Meditrans Karol Bielski podkreślił, że wymiana taboru jest jednym z priorytetów. – Jeden ambulans stanowi 25 procent ambulansów w powiecie pruszkowskim. Liczymy na kontynuację programu – dodał.

Program wymiany ambulansów zapowiedział pod koniec sierpnia premier Mateusz Morawiecki. W tym roku przeznaczono na ten cel 80 milionów złotych. Podpisywanie umów w ramach programu będzie się odbywało we wrześniu i październiku.

Przestarzałe pojazdy

Karetki pogotowia ratunkowego wyjeżdżają do pacjentów około 3,2 miliona razy rocznie, co daje średnio prawie sześć wyjazdów na jeden ambulans w ciągu doby. To sprawia, że karetki szybko się zużywają i często ulegają uszkodzeniom. Przyjmuje się, że zasadna jest ich wymiana już po pięciu latach użytkowania. Polskim pacjentom do tej pory służyły nawet kilkunastoletnie karetki. Co trzeci ambulans w Polsce ma sześć lat lub więcej. Po zakończeniu wymiany w ramach programu, średni wiek karetki pogotowia spadnie o 30 miesięcy.

Czytaj też:

Brakuje ratowników w karetkach na Mazowszu. „Niskie zarobki”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone