SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Nie żyje Piotr Rzewuski. Działacz Solidarności Walczącej miał 65 lat

Piotr Rzewuski/fot. RDC

Zmarł Piotr Rzewuski – opozycjonista, członek Grup Oporu „Solidarni” i Solidarności Walczącej, szef grupy grochowskiej. Miał 65 lat. W latach 80 był on m.in. drukarzem ulotek i konstruktorem wyrzutni ulotkowych.

Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz wspomina Piotra Rzewuskiego jako bardzo aktywnego i odważnego działacza NSZZ „Solidarność” w latach 80.

Jak mówił Jacek Pawłowicz, na terenie Aresztu Śledczego na Mokotowie Piotr Rzewuski organizował nadawanie Radia Solidarność, z dachów sąsiednich domów były nadawane audycje dla więźniów Mokotowa. – Sam zresztą był więźniem na Mokotowie w latach 82-83 i później w latach 85-86, zdążył mi przysłać jeszcze nagrania Radia Solidarność, te które były nadawane na Mokotów – dodał dyrektor Muzeum.

Wielokrotnie odznaczony

Piotr był otwartym, życzliwym człowiekiem, przyjacielem Muzeum przy Rakowieckiej – podkreślał Jacek Pawłowicz. Wspominał, że Piotr Rzewuski często odwiedzał Muzeum, kilka dni przed śmiercią nagrywał tu audycję, jak mówił, było to ważne dla niego miejsce, z którym wiązało się wiele wspomnień.

W ostatnich latach Piotr Rzewuski był inicjatorem budowy pomnika generała Józefa Hallera na warszawskiej Pradze, organizatorem wielu uroczystości patriotycznych. Wydawał także lokalna gazetę „Po prawej stronie”.

Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Służby Niepodległości.

Posłuchaj audycji z udziałem Piotra Rzewuskiego:

Wieczór RDC: o zbliżającej się 39. rocznicy powstania Solidarności Walczącej

Czytaj też:

Nie żyje Tadeusz Ross. Aktor, satyryk, radny Warszawy miał 83 lata

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone