SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Budowa lotniska w Radomiu. Padła ważna deklaracja ws. wywłaszczeń

fot. Iwona Jabłońska (L)/Wizualizacja lotniska (P)/fot. PPL Porty Lotnicze

Nie będzie siłowego wyrzucania ludzi z domów – zapewnia Radiu dla Ciebie rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz. We wtorek odbyło się spotkanie Konstantego Radziwiłła z rodziną, która musi opuścić swój dom w związku z rozbudową lotniska w Radomiu.

Rodzina z Kiedrzyna musi wyprowadzić się już w najbliższy piątek 29 października. We wtorek państwo Brzescy otrzymali zapewnienie, że jeszcze w tym tygodniu dostaną ofertę lokalu zastępczego.

Urzędowi zależy, żeby sprawa była realizowana bez szkody dla mieszkańców – mówi Filipowicz. – Wojewoda poprosił, aby rodzina państwa Brzeskich zaopiekowała się rodzicami, którzy zajmują jedną z nieruchomości. Jednocześnie podczas spotkania wojewoda zadeklarował, że nie będzie siłowej egzekucji – informuje.

Dwie z pięciu rodzin z Kiedrzyna nie przyjęły pierwszych propozycji odszkodowań. Co więcej, podczas dzisiejszego spotkania nie padła nowa propozycja w tym zakresie.

Zdaniem rodzin oferowane wcześniej pieniądze nie wystarczą na zakup inną nieruchomość. – Co do odszkodowań, naszym zdaniem zostały zaniżone o około 30 procent – twierdzi Robert Brzeski. Iwona Jabłońska dodaje: – Jeżeli dostajemy operat, który jest sporządzony na 2020 rok, niestety nie jesteśmy w stanie kupić sobie nawet połowy tego, co mamy. Czujemy się więc w jakiś sposób okradzeni.

Na terenie budowanego lotniska nadal mieszkają trzy rodziny. Na razie jedna z nich ma już wyznaczony termin wyprowadzki. Dwie pozostałe czekają na decyzję w tej sprawie. Wobec nich toczy się jeszcze postępowanie egzekucyjne.

W związku z rozbudową portu lotniczego w Radomiu wojewoda wydał decyzje wywłaszczeniowe dla 82 działek, w tym 11 zabudowanych. Większość właścicieli podpisała ugody z Przedsiębiorstwem Państwowym „Porty Lotnicze”, które rozbudowuje lotnisko.

Port lotniczy Warszawa Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 jest budowany niemal od podstaw. Prace mają się zakończyć za rok.

Czytaj też:

Rodzina, która musi opuścić dom przez rozbudowę lotniska w Radomiu, spotka się jutro z wojewodą

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone