SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Zamek Królewski zaprasza na wystawę o dynastii Wazów

fot. Alina Zienowicz/CC BY-SA 3.0

Niemal 300 dzieł sztuki, dokumentów oraz militariów można zobaczyć na wystawie „Świat polskich Wazów. Przestrzeń – ludzie – sztuka” na Zamku Królewskim w Warszawie. Duża część obrazów została wypożyczona z kilkudziesięciu instytucji w Europie.

Jak mówi kurator wystawy Jacek Żukowski, jest to próba przeniesienia widza w epokę panowania w Polsce dynastii Wazów. – Tworzymy pewną wizję, projekcję, i wykorzystujemy w tym celu te 6 soczewek: przestrzeń, ludzie, sztuka, tak jak w podtytule wystawy, a druga seria to: dwór, kraj i Europa – wyjaśnia kurator wystawy. Dodaje, że z tych sześciu perspektyw tworzony jest jeden obraz: projekcja świata Wazów. – Staramy się odpowiedzieć na pytanie, na ile ten świat należy do przeszłości, a na ile tworzy współczesność – mówi Jacek Żukowski.

Kuratorzy wystawy dr Jacek Żukowski i dr Zbigniew Hundert byli gośćmi „Poranka RDC” u Grzegorza Chlasty.

400 rocznica rozbudowy zamku

W tym roku mija czterechsetna rocznica ukończenia rozbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie, zainicjowanej przez Zygmunta III Wazę. Dyrektor Zamku prof. Wojciech Fałkowski podkreśla, że jubileusz jest okazją do wyjątkowego uczczenia dynastii oraz jej czasów, co oddaje skala ekspozycji: dwanaście sal i niemal 300 obiektów wypożyczonych od 77 instytucji z Polski i z zagranicy. – Wypożyczyły nam swoje obiekty galerie z Florencji, Stara Pinakoteka z Monachium, muzea Sztokholmskie, ale także Galeria Malarstwa w Dreźnie czy muzea hiszpańskie, więc ten rozrzut jest bardzo duży, ponieważ kontakty Wazów w Europie były bardzo szerokie i intensywne – mówi prof. Fałkowski.

Wystawa „Świat polskich Wazów. Przestrzeń – ludzie – sztuka” skupia się na przedstawicielach dynastii Wazów i ich panowaniu w Rzeczypospolitej. Ideą projektu jest naświetlenie różnych aspektów ich życia – jako władców, członków rodziny, polityków, kolekcjonerów sztuki, a także ich relacji z innymi europejskimi domami królewskimi. Ekspozycja gromadzi wybitne dzieła sztuki, a także dokumenty i druki. Niektóre z nich goszczą w Zamku po 350 latach, jak „Panorama Warszawy” Christiana Melicha. Z National Gallery w Londynie udało się sprowadzić niezwykle cenne „Porwanie Europy” Guida Reniego, namalowane na zamówienie Władysława IV, a z Drezna – do niedawna przypisywany Rembrandtowi – „Portret starca” z kolekcji Jana II Kazimierza. Pochodzący z kolekcji prywatnej, portret Zygmunta III Wazy pędzla Rubensa również nie był dotąd pokazywany w Polsce.

Spośród obiektów rzemiosła na szczególną uwagę zasługuje kilim z herbem Zygmunta III, obecnie zdobiący wnętrze Pałacu Kwirynalskiego. Na wystawie można także obejrzeć szkicowniki Giovanniego Battisty Gisleniego – scenografa i architekta polskich Wazów. Prezentowane są również wybrane wazowskie relikty architektoniczne od 2011 roku wydobywane z Wisły.

Królewskie rezydencje za darmo

Wawel, Wilanów, Łazienki i Zamek Królewski w Warszawie – te cztery rezydencje polskich królów można zwiedzać w listopadzie za darmo. W tym roku akcja „Darmowy listopad” odbywa się pod hasłem „Królewski splendor”. Na gości letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego czeka wiele atrakcji – wśród nich wystawa „Virtuti Militari”. Zaplanowano też warsztaty dla dzieci i dorosłych.

W ramach akcji w Łazienkach Królewskich będzie też można za darmo zobaczyć Pałac na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów oraz królewskimi apartamentami, Starą Oranżerię z Teatrem Królewskim, Królewską Galerią Rzeźby i Galerią Rzeźby Polskiej, Pałac Myślewicki z apartamentami ks. Józefa Poniatowskiego oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa z ekspozycjami stałymi.
„Darmowy listopad” odbywa się po raz ósmy.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone