SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Milionowy zwiedzający w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, fot. Polaco77/ Wikipedia, domena publiczna

Milionowy gość zostanie powitany w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie w najbliższy piątek lub w sobotę przed południem – poinformowała placówka muzealna. Nowa ekspozycja stała Muzeum została otwarta przed dekadą – w roku 2010 podczas obchodów 200. rocznicy urodzin kompozytora. Pod koniec tego tygodnia, według obliczeń kasjerów, muzeum czeka na milionowego zwiedzającego.

Muzeum Fryderyka Chopina, w którym jest przechowywana największa na świecie kolekcja pamiątek związanych z życiem i twórczością wybitnego polskiego kompozytora, jest zaliczane do jednych z najnowocześniejszych muzeów biograficznych w Europie.

Co można obejrzeć?

Projekt ekspozycji stałej, który zwyciężył w międzynarodowym konkursie, opracowało włoskie studio Migliore + Servetto Architects. Wystawa stała została stworzona tak, by gość muzeum mógł sam wybierać trasę zwiedzania, a ekspozycja była indywidualnie kształtowaną przez zwiedzających opowieścią o Fryderyku Chopinie i jego czasach.

W salach Zamku Ostrogskich, gdzie mieści się siedziba muzeum, można obejrzeć takie cenne obiekty, jak: rękopisy muzyczne, notatki, listy, rysunki, a także przedmioty osobiste i instrumenty, jak m.in. złoty zegarek podarowany Chopinowi przez włoską śpiewaczkę Angelicę Catalani oraz ostatni fortepian Chopina. W osobnej sali – pn. Kompozytor można w komfortowych warunkach posłuchać wszystkich dzieł Chopina.

Jak informują muzealnicy, ze względów konserwatorskich oraz z uwagi na wymogi bezpieczeństwa, w zabytkowych wnętrzach muzeum może gościć jednocześnie 70 osób. Na milionowego gościa – jak zapowiadają służby muzealne – czekać będą upominki w postaci wydawnictw płytowych i książkowych Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, pamiątkowe grafiki oraz indywidualne oprowadzanie po muzeum z przewodnikiem.

Jubileusz wystawy stałej

Z okazji jubileuszu 10-lecia ekspozycji stałej, która przypada 1 marca przygotowano wiele niespodzianek dla zwiedzających, m.in. koncerty w przestrzeniach muzeum czy warsztaty, podczas których goście będą mieli możliwość przygotowania dla kompozytora życzeń.

Z tej samej okazji 8 lutego w sali koncertowej muzeum zainaugurowany zostanie stały cykl sobotnich koncertów. Zwiedzający będą mogli uczestniczyć w chopinowskich recitalach młodych polskich pianistów wykonywanych dwukrotnie w każdą sobotę.

1 marca obchodzona będzie 210. rocznica urodzin kompozytora; w kwietniu będą miały miejsce eliminacje do Konkursu Chopinowskiego, a latem – wakacyjny Festiwal „Chopin i jego Europa”. W październiku Warszawa po raz kolejny stanie się światową stolicą pianistyki za sprawą XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W tych wszystkich wydarzeniach aktywnie uczestniczy Muzeum Fryderyka Chopina.

Czytaj też:

Muzeum Chopina w Warszawie udostępniło rękopis artysty

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone