SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Mazowieckie obiekty na Liście UNESCO Pamięć Świata

fot. gov.pl

15 kolejnych obiektów wpisanych zostało na Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. Wśród nich jest pięć pochodzących z Mazowsza.

W czwartek w Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów 4. edycji Listy. Wydarzenie objął honorowym patronatem prezydent Andrzej Duda.

Wśród nowych obiektów wpisanych na Listę, jest pięć pochodzących z Mazowsza. To rękopis „Balladyny” Juliusza Słowackiego (ok. 1834-1838) z zasobu Biblioteki Narodowej w Warszawie, rękopis zbioru wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. „W żalu najczystszym” z 1942 roku z zasobu Biblioteki Narodowej w Warszawie, Teki Górskiego – zbiór rękopisów do historii Polski i krajów sąsiednich w XVI w. z zasobu Biblioteki Narodowej w Warszawie, kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku z zasobu Archiwum Polskiego Radia S.A. i rękopiśmienny atlas Mappy Hrabstwa Bialskiego z 1781 roku z zasobu Towarzystwa Naukowego Płockiego.

Gdzie zobaczyć wpisane obiekty?

Zapoczątkowany w 1992 r. program UNESCO „Pamięć Świata”. Jego celem jest podejmowanie działań służących ochronie i udostępnianiu międzynarodowego dziedzictwa dokumentacyjnego, a także zwiększanie świadomości jego znaczenia. Od 1997 roku obiekty o światowym znaczeniu historycznym lub cywilizacyjnym wpisywane są na Listę Światową Programu.

W 2014 r. powstała Polska Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata. Polski Komitet Programu UNESCO Pamięć Świata złożony z przedstawicieli największych polskich bibliotek, archiwów oraz środowisk naukowych, na czele którego stoi Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych Paweł Pietrzyk, w tym roku po raz czwarty wyłonił obiekty, które zostały wpisane na Krajową Listę.

15 nowych obiektów można obejrzeć na wystawie zatytułowanej „Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 4. edycja” prezentowanej przed Kordegardą – Galerią Narodowego Centrum Kultury. Ekspozycja w Warszawie będzie dostępna do 30 czerwca. Następnie pojawi się w kolejnych miastach, z których pochodzą obiekty wpisane na listę.

Czytaj też:

Premiera Teatru Syrena. Rozmowy z bohaterami „Bitwy o tron” w RDC!

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone