SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wyjazdowe punkty szczepień na Mazowszu. Jak z nich skorzystać?

Szczepienia seniorów/fot. PAP/Wojtek Jargiło

Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą przyjąć szczepionki w przychodni – poinformował mazowiecki oddział NFZ. Punkty wyjazdowe nie będą zastępować zespołów mobilnych z populacyjnych punktów, ale wspierać ich pracę.

Wyjazdowe punkty szczepień są wsparciem dla populacyjnych punktów, które zgłaszając się do Narodowego Programu Szczepień potwierdziły, że są gotowe do mobilnego szczepienia pacjentów w domach. Na Mazowszu punktów, które zadeklarowały taką możliwość, jest 623.

Dla kogo?

Wyjazdowe punkty szczepień zostały zorganizowane dla tych pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień. Punkty wyjazdowe nie będą zastępować zespołów mobilnych z populacyjnych punktów, a wspierać ich pracę.

To jest właśnie to uzupełnienie, które w powiązaniu ze skalą potrzeb, powinno być wystarczające. Wyjazdowe zespoły zajmą się tylko szczepieniami obłożnie chorych w domach – mówi Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy NFZ.

Mazowiecki NFZ przypomina, że dla osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonych komunikacyjnie przygotowany jest transport samorządowy, organizowany przez władze lokalne.

Jak skorzystać?

W takim przypadku nie ma rejestracji ani przez internet, ani przez infolinię – zaznacza Andrzej Troszyński, – Najlepiej skontaktować się z własną poradnią POZ, tam, gdzie jesteśmy zapisani do lekarza rodzinnego. To on zna sytuację, mając dyspozycje, dokumentację medyczną, potwierdzi, że ten pacjent nie tylko może, ale powinien skorzystać ze szczepienia w domu – tłumaczy.

Poradnia przyjmuje zgłoszenie i sprawdza, czy pacjent ma skierowanie na szczepienie. Jeśli nie, a pacjent jest w grupie aktualnie szczepionej, wtedy lekarz POZ w oparciu o dokumentację medyczną i przeprowadzony wywiad wystawia skierowanie na szczepienie przez wyjazdowy zespół.

Następnie wyjazdowy punkt szczepień rejestruje pacjenta na szczepienie, ustala termin i informuje o tym pacjenta lub jego opiekuna. O zakwalifikowaniu do szczepienia decyduje lekarz wyjazdowego punktu szczepień. Jeśli pacjent pozytywnie przejdzie kwalifikację, zostaje szczepiony pierwszą dawką preparatu. W dniu szczepienia ustalana jest również data drugiej dawki podania szczepionki.

Procedura szczepienia wyjazdowego jest podobna jak w przypadku szczepienia w punkcie stacjonarnym. Zespół wyjazdowy przynajmniej 15 minut po szczepieniu obserwuje pacjenta pod kątem wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jeśli takie wystąpią, zespół wyjazdowy jest przygotowany, aby pomóc pacjentowi w domu.

Co ważne, wyjazdowe punkty szczepień otrzymują własną pulę szczepionek. Nie korzystają ze szczepionek zamówionych przez poradnię POZ, która zgłasza pacjenta do szczepienia wyjazdowego.

W całym kraju powstało 117 dodatkowych, wyjazdowych punktów szczepień.

Czytaj też:

Szczepionka przeciwko COVID-19 – fakty i mity. Pytamy eksperta

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone