SŁUCHAJ ONLINE
MENU

M. Zagórski: od początku pandemii rośnie aktywność cyberprzestępców

Marek Zagórski/fot. RDC

Nawet kilka tysięcy stron internetowych powstało w ostatnich miesiącach w celu wyłudzenia danych i pieniędzy Polaków. Cyberprzestępcy wykorzystują czas epidemii i to, że spędzamy w internecie o wiele więcej czasu. O wprowadzanych przez rząd rozwiązaniach mówił w „Poranku RDC” minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Widzimy, że od początku epidemii wraz z wzmożonym ruchem w sieci rośnie też aktywność przestępców – mówił w Radiu dla Ciebie Marek Zagórski. – Ten proces monitorujemy od samego początku z operatorami komunikacyjnymi, z portalami społecznościowymi, żeby ograniczać zjawiska przestępcze – dodał.

Szef resortu dodał, że powstał specjalny wykaz niebezpiecznych stron. – Uruchomiony został Rejestr Ostrzeżeń, czyli lista stron, które powstały tylko po to, aby wyłudzać dane osobowe albo pieniądze. Rejestr liczy już kilka tysięcy stron. Wszystkie są adresowane do polskiego odbiorcy – ostrzegał Zagórski.

Spis niebezpiecznych stron można znaleźć na stronie ministerstwa cyfryzacji.

Od 1 stycznia do 30 czerwca 2020 roku zgłoszono w Polsce 16 tys. 689 skarg użytkowników, z czego – po analizie – 5 tys. 205 uznano za niebezpieczne incydenty, w tym 4 tys. 127 zakwalifikowano jako oszustwa komputerowe. Liczba niebezpiecznych incydentów i oszustw w ciągu 6 miesięcy tego roku jest mniej więcej taka, jak w całym 2019 roku. Wtedy to 6 tys. 484 zgłoszeń uznano za niebezpieczne incydenty, a 4 tys. 86 – za oszustwa. Wzrosła też liczba tzw. incydentów poważnych: w pierwszym półroczu 2020 r odnotowano ich 20, podczas gdy w całym 2019 było ich 9.

Posłuchaj rozmowy: Poranek RDC: nowe Prawo komunikacji elektronicznej

Czytaj też: 

Prezydent Otwocka: oszuści wzięli na mnie 40 tys. zł pożyczki

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone