SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Dr M. Gujski o koronawirusie: prawidłowe mycie dłoni to podstawa

Dr Mariusz Gujski/fot. RDC

Jeśli jesteśmy chorzy, nie podawajmy nikomu ręki. Prawidłowe mycie dłoni to podstawa – mówił w „Poranku RDC” dr hab. n. med. Mariusz Gujski. Adiunkt w Katedrze Zdrowia Publicznego i Środowiskowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego obalił mity dotyczące walki z koronawirusem, wskazując m.in. na brak skuteczności maseczek ochronnych.

Nie powinniśmy nigdy podawać komuś ręki jeśli wiemy, że sami chorujemy. Życzliwie powiedzmy: przepraszam, łamie mnie, mam gorączkę, nie chcę tego sprzedać – powiedział Gujski.

Lekarz dodał, że solidne mycie rąk to podstawa. – Używając detergentów, choćby szarego mydła, jesteśmy w stanie skutecznie walczyć z wirusem. Ręce trzeba myć dość długo – dodał Gujski.

Unikajmy dużych skupisk ludzi, dbajmy o higienę i obserwujmy siebie – polecił gość „Poranka RDC”. – Jeśli możemy unikać skupisk, nie warto się pchać między drzwi a framugę – tłumaczył.

Ekspert wskazał, że noszenie maseczek jest bardzo mało skuteczne jeśli chcemy się obronić – powinni je nosić ci co są chorzy. Gujski podsumował, że nie ma leku na koronawirusa, choć trwają nad nim prace.

Czym jest koronawirus?

Koronawirusy to rodzina wirusów, z których niektóre powodują choroby układu oddechowego u ludzi, a inne krążą wśród zwierząt, w tym wielbłądów, kotów i nietoperzy.

Czasami koronawirusy zwierząt mogą ewoluować i infekować ludzi, a następnie rozprzestrzeniać się między ludźmi, tak jak obserwowano to w przypadku zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej i zespołu oddechowego na Bliskim Wschodzie.

Do zakażenia koronawirusami dochodzi drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub zwierzęciem.

Wirus wylęga się od 2 do 12 dni (średnio 7 dni), u wielu pacjentów rozwija ciężkie zapalenie płuc. U zgłoszonych osób wystąpiły takie objawy jak gorączka, kaszel i duszność oraz typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami w badaniach RTG klatki piersiowej.

Posłuchaj rozmowy: Poranek RDC: Koronawirus – fakty, mity i profilaktyka

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone