SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Legendy z „budki nietelefonicznej”. Nowa atrakcja w gminie Wiśniew

Budka nietelefoniczna w Wiśniewie/ fot. RDC

Nowa turystyczna atrakcja w gminie Wiśniew. Przed Urzędem Gminy stanęła tzw. „Budka Nietelefoniczna”. Wygląda jak zwykła budka z telefonem sprzed 20 lat z tą różnicą, że z aparatu nie można nigdzie zadzwonić. Można za to wysłuchać lokalnych legend.

Budka ma promować region siedlecki i najpiękniejsze zakątki Doliny Liwca. Wystarczy podnieść słuchawkę, wybrać cyfrę i przenieść się w legendarny świat.

Usłyszeć można w sumie 10 legend z 10 gmin, które znajdują się dookoła Siedlec – mówi Hubert Pasiak z Lokalnej Grupy działania Ziemi Siedleckiej. – Podchodzimy i tak jak w budce telefonicznej naciskamy jedną z cyfr. I nagle się okazuje, że wita nas karczmarz i zaprasza do rozmowy. Pyta się skąd jesteś i czy znasz historię tego miejsca. Zachęca do tego, żeby nacisnąć kolejny numerek i wtedy jest wskazanie już na na konkretne miejsce w danej gminie i wysłuchanie historii – wyjaśnia.

Oprowadzić po nim będzie karczmarz – dodaje Pasiak. – Na przykład wskazuje legendę o złotej podkowie przy dworze w Mościbrodach, gdzie dziedzic jechał do sąsiedniej gminy Zbuczyn i koń zgubił podkowę. Ta podkowa do dziś jest poszukiwana w całej wsi. Przejeżdżając do Krzeska mógł się zatrzymać przy legendarnym kamieniu, od którego pochodzi nazwa jednej z miejscowości, Wólki Kamiennej – tłumaczy.

Obok stoi druga budka, w której dowiemy się już szczegółowo o tym co warto w regionie siedleckim zwiedzić. Budki są mobilne, także będą systematycznie pojawiać się na terenie każdej z gmin.

Czytaj też: Siedlce. Dom dla uchodźców otwarty. Przyjmie nawet 520 osób 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone