SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Kwarantanna w Hi-Fi”. Koncert Joanny Petryki-Wawrowskiej i Karola Borsuka w studiu RDC!

"Kwarantanna w Hi-Fi”. Koncert Joanny Petryki-Waworskiej i Karola Borsuka w studiu RDC!

Już dziś o godz. 18:05 w studiu Radia dla Ciebie kolejny koncert z cyklu „Kwarantanna w Hi-Fi”. Wystąpią: wybitna sopranistka Joanna Petryka-Wawrowska i znakomity skrzypek Karol Borsuk. Transmisja na naszej antenie, na rdc.pl, na kanale Radia dla Ciebie w serwisie YouTube oraz w aplikacji mobilnej.

KWARANTANNA W HI-FI. ZOBACZ WSZYSTKIE KONCERTY CYKLU RADIA DLA CIEBIE

Joanna Petryka-Wawrowska – sopran, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie śpiewu solowego prof. Moniki Swarowskiej – Walawskiej. Podczas studiów zadebiutowała na Festiwalu Muzyki Współczesnej w Krakowie partia sopranowa w prawykonaniu i nagraniu utworu „Abiku“ Darii Dobrochny Kwiatkowskiej.

Po studiach współpracowała z Krakowską Operą Kameralną wtedy będącą jeszcze autorskim Teatrem Muzycznym EL-JOT debiutując partią Despiny w Operze „Cosi fan Tutte“ W. A Mozarta. W 2000 roku rozpoczęła studia podyplomowe na Akademii Muzycznej w Stuttgarcie (Hochschule für Musik und Darstellende Kunst in Stuttgart) w klasie pieśni Prof. Konrada Richtera i klasie śpiewu solowego prof. Michaela Pfeiffera. Studia w Stuttgarcie zaowocowały współpracą z Operą w Stuttgarcie w ramach Festiwalu Operowego w Heidenheim („Aida“ i „Don Carlos“ G.Verdiego pod kierownictwem muzycznym Marco Maria Cannonica).

Występowała na scenach teatrów operowych takich jak: Theater Münster, Theater Oldenburg, Anhaltisches Theater Dessau, Mecklenburgisches Staatstheater Schwerin, Theater Basel, Theater Bern, Landestheater Mecklenburg, wykonując miedzy innymi takie opery jak „Aida“ G.Verdiego,“Don Carlos G.Verdiego, „La Boheme“G.Pucciniego, „Turandot“ G.Pucciniego, „Faust“ Ch.Gounoda, „Die Zauberflöte „W.A Mozarta, „Esclarmonde“ J.Masseneta, „Rusałka A.Dvoraka, „Tannhäuser“ R.Wagnera, „Fliegender Holländer R.Wagnera. Prowadząc szeroką działalność koncertową w Berlinie i w calej Europie współpracuje z wieloma znakomitymi dyrygentami takimi jak K.Nagano, T. Koopmann, P.Steinberg, K.Borsuk. Uczestniczka wielu międzynarodowych festiwali, miedzy innymi Festival DÀmbronnay, Festival Wratislavia Cantans, Festival Ars Nova. Jako solistka Trio Primavera i Ensamble Bizarre Berlin.

Od lat współpracuje z polskim kompozytorem, skrzypkiem i dyrygentem Karolem Borsukiem, specjalizując się w wykonawstwie muzyki współczesnej. W wyniku tej współpracy odbyły się liczne prawykonania (wraz z nagraniem płyty CD „Credo“ K.Borsuka z orkiestra Filharmonii Koszalińskiej ) i wykonania, m.in.: „Credo“ z Mszy Międzyzdrojskiej z Orkiestrą kameralną Deutsche Oper w Filharmonii Berlińskiej (09.02.2020), prawykonania do tekstów K.Dedeciusa ,Z.Herberta pieśni K.Borsuka czy tez prawykonanie dwóch Utworów do słów Seneki K.Borsuka na sopran, harfe, chór i orkiestrę kameralną w Konzerthaus w Berlinie (Listopad 2019).Od 2004 na stałe związana z Berlinem.

Karol Borsuk – urodzony w Łukowie na Podlasiu, w rodzinie o tradycjach literacko-muzycznych, w której ojciec Piotr pisał wiersze, opowiadania i wspomnienia (wydane po śmierci) grał na banjo, wujek Stefan Szyller był wykształconym organista, zaś matka i ciocia śpiewały w chórach szkolnych i kościelnych, uczęszczał do szkoły muzycznej od 7 roku życia ucząc się gry na skrzypcach u kompozytora i skrzypka Henryka Rick-Wiśniewskiego, brat jego Marek na akordeonie, siostra Barbara na fortepianie.

Po ukończeniu liceum Ogólnokształcącego rozpoczyna naukę w II Studium Nauczycielskim w Lublinie, po ukończeniu którego podejmuje prace w jako kierownik Zajęć Pozalekcyjnych w Lubartowie, po roku zaś rozpoczyna studia na kierunku Wychowanie Muzyczne na Uniwersytecie Marii Curie- Skłodowskiej, przemianowanym na Instytut Sztuki, gdzie studiuje pedagogikę muzyczną, dyrygowanie (prof. A.Natanek), kompozycje (M.Mazurek) oraz pedagogikę i psychologię. Podczas studiów jest członkiem orkiestry Camerata, Chóru Akademickiego UMCS , Uczestniczy jako muzyk w Festiwalach Piosenki Studenckiej i Festiwalach Kabaretów Studenckich w Krakowie, współpracuje z teatrem Gong 2, Prowizorium, jest redaktorem radia studenckiego, kierownikiem Klubu Remisa, współorganizatorem Przeglądu Kabaretów Studenckich i współuczestniczy w organizacji koncertów Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Lublinie. Podczas studiów zostaje korepetytorem Chóru Akademickiego UMCS, potem jego drugim dyrygentem, a po śmierci doc. Jadwigi Czerwińskiej zostaje mianowany Kierownikiem Artystycznym i Dyrygentem Chóru Akademickiego UMCS ( bez przynależności do którejkolwiek partii politycznej). Przez wiele lat współpracuje też z Polskim Radiem i Telewizja, mając własne audycje muzyczne, przygotowując programy dla redakcji kulturalnej i literackiej. Podczas studiów bierze udział w Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Delft w Holandii u prof. Pierra van Hauve. Po studiach kontynuuje przez dwa lata studia dyrygentury u prof. A Natanka.

W roku 1980 wyjechał wraz z chórem na koncerty do Berlina Zachodniego, po których został ponownie zaproszony (bardzo dobre recenzje) na koncerty w grudniu roku 1981. 13 grudnia w Polsce został wprowadzony stan wojenny i Karol Borsuk pozostał w Berlinie.

Już w grudniu nawiązał kontakty poprzez Collegium musicum z muzykami berlińskimi i po dwóch miesiącach został członkiem Kammerchor Ernst Senff, równocześnie z rekomendacji prof. E.Senffa zaczął prywatne studia śpiewu u Michaela Gottschalka. Studia te trwały pięć lat. W międzyczasie rozpoczął pracę jako nauczyciel w państwowej szkole muzyczne w Neukoelln, skąd przeszedł do szkoły muzycznej w dzielnicy Renickendorf, prowadząc zajęcia gry na skrzypcach, prowadząc zespoły kameralne, orkiestrę Sinfonisches Ensemble Reinickendorf. Został też kierownikiem wydziału instrumentów smyczkowych oraz jako jedyny dotychczas Polak w Berlinie, wicedyrektorem Muskschule Reinickendorf. Obok pracy dydaktycznej zajmował się również pracą dyrygencką, prowadząc dwa chóry berlińskie i orkiestrę.W 1994 roku zaczął dyrygować koncertami w Koncerthaus Berlin, w Filharmonii, w sali koncertowej RBB (Radia i Telewizji).

Od 2001 roku zajmuje się również kompozycja, po wcześniejszych kontaktach z prof. Witoldem Szalonkiem, oraz systematycznych obecnie konsultacjach z kompozytorem Piotrem Mossem. Od wielu lat utwory K.Borsuka wykonywane są przez polskich i niemieckich artystów m.in. Olgę Ksenicz, Joannę Filuś-Olenkiewicz, Joannę Petrykę-Wawrowską, Tomasza Tomaszewskiego, Natalije Nikolajewą, Cornelię Gehlmann-Dinca, i wielu innych artystów, w Koncerthaus, Filharmonii w licznych berlińskich kościołach oraz w Polsce. Od ponad dwudziestu lat związany jest z Międzyzdrojami dla których skomponował Mszę Międzyzdrojską, Requiem Międzyzdrojskie, Kantatę Ouovadis. Karol Borsuk jest obywatelem honorowym Międzyzdrojów. W roku 2021 K. Borsuk obchodzi 20-lecie pracy kompozytorskiej.

„Kwarantanna w Hi-Fi” w każdy czwartek w RDC

Realizacja projektu „Kwarantanna w Hi-Fi” stała się możliwa dzięki dyrektorowi Yamaha Music Poland – Markowi Lamertowi, który udostępnił Radiu dla Ciebie profesjonalny instrument koncertowy – fortepian Yamaha CF6. Koncerty prowadzi prezes RDC – Tadeusz Deszkiewicz.

Wszystkie koncerty w ramach cyklu „Kwarantanna w Hi-Fi” transmitowane są na antenie Radia dla Ciebie, a także na naszej stronie rdc.pl, na kanale RDC w serwisie YouTube, na profilu na Facebooku oraz w aplikacji mobilnej.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone