SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Kwarantanna w Niedabylu. 60 osób zakażonych koronawirusem

zdjęcie ilustracyjne/fot. PAP/Tomasz Gzell

52 pensjonariuszy i ośmiu pracowników domu pomocy społecznej w Niedabylu pod Radomiem zakażonych koronawirusem. Kwarantanną objęci są wszyscy, także osoby zdrowe, u których nie wykryto zakażenia.

Dom pomocy społecznej został poddany kwarantannie, gdy przyszła wiadomość, że jedna z pielęgniarek zachorowała.

Kobieta – dorabiająca w placówce – równolegle pracowała w szpitalu w Grójcu, w którym duża część personelu została zakażona.

W placówce przebywa teraz 81 osób, z czego 67 podopiecznych i 14 osób z personelu. – Wynik dodatni ma 52 podopiecznych i 8 pracowników. Wszyscy – niezależnie od wyniku testu – zostali podani kwarantannie – powiedział starosta białobrzeski Sylwester Korgul. Dom został podzielony na dwie strefy. We wtorek zostaną powtórzone testy u tych, u których testy dały wynik negatywny.

Na razie wszystkie osoby zarażone czują się dobrze. Ale pilnie potrzebujemy pomocy do opieki nad naszymi podopiecznymi – powiedział RDC dyrektor DPS-u Arkadiusz Śliwa. – Bo jest jedna pielęgniarka, zawirusowana, 74 lata, w miarę mobilna. Ale no czwarta doba na nogach, a nie wiadomo kiedy stąd wyjdziemy. Są braki kadrowe – tłumaczył.

Osoby zarażone zostały wprawdzie oddzielone od zdrowych, ale utrzymanie izolacji jest bardzo trudne, bo większość pensjonariuszy to osoby upośledzone umysłowo.

Wszyscy śpimy na materacach, pod kocami. Tutaj nie ma warunków, to jest nieduża jednostka, nie ma możliwości, żeby każdego położyć w oddzielnym pokoju. Mieszkańcy zdrowi są odizolowani, ale dość ciężko im wytłumaczyć, żeby nie przechodzili – tłumaczy dyrektor.

Rzeczniczka wojewody Ewa Filipowicz poinformowała, że wojewoda przekazał Domowi Pomocy Społecznej w Niedabylu ponad 130 kompletów środków ochrony osobistej, w tym kombinezony, maski, rękawice i okulary. – W miarę potrzeb dostarczane będą kolejne środki ochrony, w celu zapewnienia bezpieczeństwa – zapewniła. Jak dodała, wojewoda jest w gotowości do udzielenia pomocy placówce w ramach zadań urzędu wojewódzkiego

W ocenie wojewody mazowieckiego najlepszym rozwiązaniem jest, aby pensjonariusze, których stan zdrowia na to pozwoli pozostali w placówce. W przypadku pogorszenia stanu zdrowa któregoś z mieszkańców domu – zapewniona zostanie opieka w szpitalu na oddziale zakaźnym – poinformowała rzeczniczka wojewody Ewa Filipowicz.

Sytuacja w powiecie grójeckim już ustabilizowana?

Według ostatnich danych grójeckiego sanepidu w powiecie zarażonych koronawirusem jest obecnie 51 osób. To dużo jak na jeden powiat, bo stanowi blisko 20% wszystkich przypadków COVID-19 stwierdzonych dotychczas na Mazowszu.

Inspektorzy zwracają jednak uwagę na to, że od wtorku do piątku przybywało po tyle samo chorych, czyli po czterech, co może świadczyć o stabilizowaniu się sytuacji.

Według zapewnień władz powiatu sytuacja w szpitalach w Nowym Mieście nad Pilicą i w Grójcu została wstępnie opanowana. Starosta powiatu jeszcze w czwartek mówił, że pierwsza z tych lecznic jest gotowa do wznowienia przyjęć pacjentów. Na izbie przyjęć pacjenci są jednak informowani o tym, by zgłosić się w poniedziałek.

Z kolei Powiatowe Centrum Medyczne zostało już częściowe zdezynfekowane i tam też planuje się wznowienie przyjęć. Nie wiadomo jednak kiedy to się stanie.

Do obu lecznic docierają też lekarze skierowani tam do pomocy przez wojewodę Mazowieckiego.

Sytuacja w radomskich szpitalach

W piątek poinformowano o kolejnych dwóch osobach zakażonych koronawirusem w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. Tym razem to pielęgniarka i pacjent. W sumie to już 23 przypadki stwierdzone w tej placówce.

Wszyscy zarażeni trafili na oddziały zakaźne innych szpitali. W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym, osoby z wykrytym zakażeniem są natychmiast izolowane, aby potem trafić do innych lecznic. Osób zakażonych wirusem miało tu nie być, aby szpital mógł zapewnić opiekę chorym na inne schorzenia. Do tej pory w lecznicy na radomskim Józefowie pobrano 300 próbek od pracowników i 43 od pacjentów. Pozytywnych wyników wśród personelu było 12, a wśród pacjentów 11.

Tymczasem 19. zakażonych leczonych jest na oddziale zakaźnym Szpitala Miejskiego przy ulicy Tochtermanna w Radomiu, a czternaście osób oczekuje na wyniki testów. Spośród chorych na COVID-19 w szpitalu miejskim, stan trzech osób wymaga hospitalizacji na oddziale intensywnej opieki medycznej.

Koronawirus na Mazowszu

Na Mazowszu jest obecnie 318 potwierdzonych przypadków koronawirusa – wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia w piątek wieczorem. Mazowiecki Sanepid poinformował natomiast, że 676 pacjentów jest hospitalizowanych celem wykluczenia zachorowania wskutek zakażenia koronawirusem, ok. 11 000 osób jest objętych kwarantanną, a blisko 10 000 jest pod nadzorem epidemiologicznym. Trzy osoby zmarły w wyniku zakażenia.

Czytaj też: Koronawirus na Mazowszu. Sytuacja w powiecie grójeckim już ustabilizowana?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone