SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Kto, kiedy i w jaki sposób może skorzystać z ulg podatkowych na dzieci?

fot. GotCredit/flickr CC-BY-SA 2.0

– Ulga na dzieci jest niby prosta, ale podatnicy, którzy przychodzą do kancelarii, mają duży problem ze zrozumieniem jej. Ważne jest to, że od 2014 roku zmienił się sposób jej odliczania – mówiła w „Magazynie ekonomicznym” Iwona Pawlikowska-Żurawłow, doradca podatkowy.

Do końca 2013 mogliśmy odliczać ulgę na dzieci tylko do wysokości wpłaconego podatku – wyjaśniała Pawlikowska-Żurawłow. – Czyli jeżeli ktoś miał dwoje dzieci, a podatku pobrano w ciągu roku 1000 zł, to miał zwrot w wysokości 1000 zł – więcej nie. Od 2014 roku można sięgać przy odliczaniu ulgi do wpłaconych składek na ZUS i na ubezpieczenie zdrowotne. Więc zamiast tysiąca zł podatnik dostał zwrot blisko cztery tys. zł, bo miał czworo dzieci – tłumaczyła. W jej ocenie, to znacząca poprawa. Jak podkreśliła w RDC, jeżeli ulga nie została odliczona, to można skorygować zeznania za 2014 rok, bo taka możliwość jeszcze istnieje.

Ulgę na dzieci może uzyskać podatnik, który uzyskuje dochody opodatkowane według skali podatkowej – to może być umowa o pracę, umowa o dzieło, zlecenie, może to być działalność gospodarcza na zasadach ogólnych – wyliczała Pawlikowska-Żurawłow. Jak podkreśliła, ulga obowiązuje na dzieci małoletnie, w stosunku do których podatnik pełni władzę rodzicielską, funkcję opiekuna prawnego lub jest to rodzina zastępcza. – Pod warunkiem, że to dziecko z nim mieszka – zaznaczyła.

Dla kogo i ile?

Doradca zwróciła również uwagę, że ulga przysługuje także na pełnoletnie dziecko, jeżeli jest ono na utrzymaniu podatnika w związku z płaconymi alimentami lub sprawowaniem funkcji rodziny zastępczej. – Chodzi o dziecko pełnoletnie, które otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną i nie uzyskuje dochodów powyżej 3089 zł rocznie. Wyjątkiem jest renta rodzinna – nie jest ona uznawana za dochód – wyjaśniała.

Ulga na jedno dziecko może być odliczona, jeśli małżonkowie w ciągu roku nie przekroczą dochodu 112 tys. zł. Wtedy na jedno dziecko odliczamy za cały rok 1112, 04 zł. Jeżeli małżonek był tylko przez pewien czas roku w związku małżeńskim, to jego dochód nie może przekroczyć 56 tys. zł. W przypadku samotnego rodzica, ta granica dochodowa to także 112 tys. zł rocznie – wyjaśniała Pawlikowska-Żurawłow. Jak mówiła, sytuacja upraszcza się, jeśli jest dwoje lub więcej dzieci – wtedy nie ma limitu dochodowego. – Na pierwsze i drugie dziecko odliczamy 1112 zł, na trzecie 2000 zł, a na czwarte i kolejne już 2700 zł – wyliczała.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone