SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

KSP: 20-latek groził wysadzeniem Ministerstwa Sprawiedliwości

fot KSP

Stołeczni policjanci zatrzymali 20-latka, który groził wysadzeniem budynku Ministerstwa Sprawiedliwości. Mężczyzna wysłał ministerstwu maila. Z przesłanej wiadomości wynikało, że w budynku zostanie podłożona bomba. Teraz grozi mu kara do ośmiu lat więzienia.

Rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkomisarz Sylwester Marczak podał, że sprawą zajęli się policjanci ze stołecznego wydziału do walki z cyberprzestępczością. – Policjanci bardzo szybko dotarli do konta nadawcy oraz ustalili dane osób, które mogły z niego korzystać. Jednak sprawa wydała się policjantom zbyt prosta. Podejrzewając, że nie mają do czynienia z osobami, które są autorami groźby, zaczęli badać inne hipotezy. Najbardziej prawdopodobną z nich była ta dotycząca włamania lub nieuprawnionego przejęcia adresu mailowego, co szybko zostało potwierdzone – przekazał policjant.

Sylwester Marczak wskazał, że następne ustalenia policjantów jasno wykazały, że mają do czynienia z osobą, która potrafi ukryć swoją tożsamość w sieci i doskonale wie jak poruszać się w wirtualnym świecie. – Dzięki intensywnej pracy i wykorzystaniu nowoczesnych technologii, funkcjonariusze bardzo szybko dotarli do autora gróźb – dodał. Okazał się nim 20-letni mieszkaniec Płońska. Został zatrzymany w czwartek, 10 października.

Czynności procesowe

W piątek mają zostać przeprowadzone czynności procesowe z udziałem 20-letniego mężczyzny, a prokurator zadecyduje o kwalifikacji prawnej czynu. Jeżeli mężczyzna usłyszy zarzut dotyczący fałszywego zawiadomienia o zagrożeniu życia lub zdrowia wielu osób, może mu grozić kara do ośmiu lat więzienia.

– Przypominamy o tym, że anonimowa wiadomość z fałszywą informacją o podłożeniu ładunków wybuchowych lub innych zagrożeniach uruchamia całą lawinę działań policji i służb zaangażowanych w zabezpieczenie miejsca rzekomego podłożenia ładunku. Autorzy takich fałszywych alarmów są jednak ustalani i pociągani do odpowiedzialności karnej – dodał Marczak.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone