SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ksenofobia w polskich szkołach. Uchodźca oczami dzieci: brudas, wróg, terrorysta

fot. Pexels

– Wcześniej wszyscy wiedzieli, że uchodźca to osoba, która potrzebuje pomocy i wsparcia. Teraz dzieci kojarzą imigrantów z brudem, biedą oraz niestety z terroryzmem – przyznała na antenie Radia Dla Ciebie Zuzanna Rejmer, psycholog z Fundacji Polskie Forum Migracyjne.

W 2016 roku wzrosła liczba spraw dotyczących przemocy motywowanej nienawiścią na tle rasowym i ksenofobicznym. Ta sytuacja znajduje odbicie w polskich szkołach – podobne sygnały dochodzą z klas, w których uczą się dzieci cudzoziemskie. W ostatnim czasie, słowo „uchodźca” jest wśród dzieci używane jako obelga. Nasilają się też postawy agresji i przemocy wobec dzieci innego niż polskie pochodzenia.

Nowe znaczenie „uchodźcy”

Psycholog wraz z Fundacją Polskie Forum Migracyjne od sześciu lat prowadzi w mazowieckich szkołach warsztaty międzykulturowe dla dzieci polskich i cudzoziemskich. Jak powiedziała na antenie Radia Dla Ciebie, atmosfera wśród dzieci wielokulturowych zmieniła się w okresie kryzysu uchodźczego w Europie. – Kiedy imigranci zaczęli napływać do Europy, dyskusja, która rozgorzała w Polsce miała miejsce również w polskich domach. To bezpośrednio przełożyło się na opinie powtarzane przez dzieci w szkołach i przedszkolach – wyjaśniła. Wraz z napływem obcokrajowców pojawiła się obawa, a słowo „uchodźca” zmieniło znaczenie. – Wcześniej podczas pracy ze szkołami, z dziećmi, wszyscy wiedzieli, że uchodźca to osoba, która potrzebuje pomocy i wsparcia, osoba, która ucieka przed niebezpieczeństwem. Zanim przyszedł kryzys migracyjny, panowała większa otwartość – przyznała.

Brudas, wróg, terrorysta

Ksenofobia w polskich szkołach zaczyna się bardzo wcześnie. Dziś, zgodnie z opiniami dominującymi w mediach, powtarzanymi przez dorosłych, dzieci identyfikują uchodźcę jako wroga, kogoś kto nam zagraża i kogo należy się bać. – Teraz dzieci kojarzą imigrantów z brudem, biedą oraz niestety z terroryzmem – powiedziała psycholog. Jak przyznała, w Polsce kolor skóry imigrantów jest bezpośrednio wiązany ze skłonnościami kryminalnymi, o tym mówią otwarcie najmłodsi, którzy postrzegają świat prostymi schematami – jeśli brudas, to i terrorysta. – Ogółem dzieci wyrażają się bardzo źle o uchodźcach. Wykluczenie jakie panuje względem dzieci cudzoziemskich, zaczyna powoli dotyczyć również dzieci polskich, które w jakiś sposób są odmienne – powiedziała. Jak wyjaśniła, napiętnowane jest już nie tylko bycie małym uchodźcą, ale bycie innym, obcym. – Nierzadko problemy z asymilacją mają polskie dzieci powracające z zagranicy – dodała psycholog. Podkreśliła również, że kluczem do rozwiązania tego problemu jest poszanowanie różnorodności wszystkich ludzi. – Po to, abyśmy wszyscy się wzajemnie szanowali na naszym podwórku – dodała.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone