SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Otwarte siłownie i pływalnie. Jakie zasady obowiązują? [SPRAWDŹ]

fot. ucsir.pl/plywalnie/aquarelaks/

6 czerwca działalność wznowiły m.in. kluby fitness, parki rozrywki, baseny, sale zabaw i siłownie. Odmrożone branże muszą przestrzegać zaleceń sanitarnych przygotowanych przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z GIS i MZ.

Zalecenia dla poszczególnych sektorów, w tym tych które ruszyły 6 czerwca w ramach 4. etapu luzowania obostrzeń dotyczących funkcjonowania poszczególnych sektorów polskiej gospodarki, opublikowano na stornach: www.gov.pl/web/rozwoj/wytyczne-dla-branz.

Wytyczne, przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia, określają w jaki sposób można bezpiecznie świadczyć usługi oraz z nich korzystać w czasie tzw. nowej normalności.

Np. w siłowni, klubie fitness, w zależności od powierzchni, dopuszcza się ograniczoną liczbę klientów w pomieszczeniach (1 osoba na 10 m kw.). Z zaleceń wynika też, że każde urządzenie używane przez klienta powinno być po zakończonym ćwiczeniu dezynfekowane; a sprzęty do ćwiczeń muszą stać w odpowiednich odległościach od siebie (przynajmniej 1,5 m.).

W parku rozrywki „cały personel parku jest wyposażony i przestrzega używania maseczki, przyłbic, rękawiczek”. Wśród zaleceń jest też m.in. bieżące dezynfekowanie, nie rzadziej niż co godzinę, toalet, wind, blatów, klamek, poręczy, uchwytów, kołowrotków, biletomatów oraz innych, często dotykanych powierzchni.

Z kolei liczba osób korzystających w tym samym czasie z np. z basenu czy saunynie może przekraczać 50 proc. maksymalnego obciążenia, jednocześnie nie może być to więcej niż 150 osób”, a z jednego toru mogą korzystać jednocześnie maksymalnie 4 osoby.

W przypadku sal zabaw „należy zapewnić rozwiązania uniemożliwiające kontakt osób wchodzących i wychodzących do sali (…) np. (poprzez osobne wejścia/wyjścia, regulację ruchu)”. Salę zabaw, w tym wszystkie przedmioty i sprzęty, należy gruntownie czyścić (wodą z detergentem) albo dezynfekować minimum 2 razy dziennie, w tym jeden raz przed otwarciem, a drugi raz podczas obowiązkowej przerwy technicznej – wskazano w zaleceniach.

Stołeczne pływalnie i sauny

Od soboty pływalnie i sauny mogą ponownie zacząć funkcjonować, jednak większość stołecznych obiektów zostanie otwarta w późniejszym terminie. Baseny są przygotowywane zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa.

Jak zapowiedziało za swojej stronie Ursynowskie Centrum Sportu i Rekreacji, 6 czerwca otwarte zostaną trzy pływalnie: Aqua Relaks, Hirszfelda i Koncertowa. Zaznaczono jednocześnie, że na każdym obiekcie będą obowiązywały częściowe ograniczenia, w tym ograniczona liczby osób, które mogą przebywać na pływalni w jednym czasie. Poza tym, szatnie na pływalniach w holu głównym nie będą dostępne, a korzystający muszą pamiętać o własnych workach na obuwie. Jak dodano, zalecane są płatności kartą lub zakup biletów i karnetów przez system on-line.

Pływalnia należąca do Białołęckiego Ośrodka Sportu zostanie otwarta już w poniedziałek 8 czerwca. Reprezentująca ośrodek Klaudia Perchel powiedziała, że basen ma 6 torów, z czego z jednego toru będą mogły korzystać jednocześnie najwyżej 4 osoby. – Obiekt będzie dezynfekowany co drugą przerwę udostępnienia. Z pryszniców będą mogły korzystać 24 osoby jednocześnie. Ubierając się po kąpieli należy ponownie założyć osłonę ust i nosa w przebieralni – wskazała.

Tomasz Sobolewski z Parku Wodnego Warszawianka przekazał, że pływalnia będzie dostępna od 13 czerwca. – Codziennie sprawdzamy, jakie są aktualne wytyczne dla pływalni ze strony Sanepidu, a te się dość dynamicznie zmieniają. Na razie przygotowujemy się na to, że równocześnie na jednym torze będą mogły przebywać 4 osoby, może się ten limit zwiększy. 13 czerwca udostępnimy wszystkie nasze baseny, czekamy na wyniki badań wody, oczywiście opublikujemy je na naszej stronie internetowej – zapewnił.

Jak dodał, na pływalnię będzie wpuszczane jednocześnie do 150 – przed epidemią było ich 400. Rezerwacje torów nie są przewidywane. Sauny poniżej 60 stopni będą wyłączone z użytku, będą zaś działały te o większej temperaturze. – Nie będziemy tam przeprowadzali dezynfekcji, ponieważ w wysokiej temperaturze wirus wymiera – zaznaczył Sobolewski.

Karol Adamaszek ze Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa przekazał, że pierwsze pływalnie, które należą do nich będą otwierane od połowy czerwca. – W pierwszej kolejności najprawdopodobniej uda się nam otworzyć pływalnię w Ośrodku Polonia przy ul. Konwiktorskiej, potem tę w Ośrodku Rozbrat, a następnie pływalnie w Ośrodkach: Inflancka, Grzybowska i Namysłowska. Sauny w Ośrodkach Solec i Rozbrat będą działać od 6 czerwca. W pozostałych Ośrodkach SCS AW (Inflancka i Namysłowska) zostaną najprawdopodobniej uruchomione równolegle z pływalniami. Nasze pływalnie podczas zamknięcia przeszły niewielkie remonty, konserwacje i przeglądy zwykle wykonywane w wakacje. Ponadto m.in. przeprowadziliśmy ostateczne mycie i dezynfekowanie niecek basenowych – wymienił.

W sprawie pływalni zewnętrznych wskazał, że wszystko zależy od decyzji organów państwa, jednak niezależnie od nich przygotowują się na otwarcie od 1 lipca Parku Wodnego Moczydło i basenów letnich w Ośrodku Inflancka.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślił, że miasto, pomimo krótkiego czasu, robi wszystko, by jak najprędzej otworzyć stołeczne pływalnie. – Zdajemy sobie sprawę, że wielu mieszkańców czeka na ten moment. Musimy jednak zachowywać się odpowiedzialnie. Proces już trwa, ale bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze, dlatego pływalnie zostaną otwarte, kiedy będziemy mieć pewność, że jest to bezpieczne – zaznaczył.

Czytaj też: Kluby fitness, siłownie i baseny od soboty. „Najtrudniejsze przed nami”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone