SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Koniec mandatów za wycieraczką w strefie płatnego parkowania

Abonament mieszkańca w Warszawie - zmiany w przyznawaniu/fot. ZDM Warszawa

Piesze patrole kontrolujące w Warszawie parkowanie w strefie płatnego parkowania nie zostawiają już papierowych mandatów za wycieraczką. Rejestrują je teraz w systemie elektronicznym. Następnie informacje o przewinieniu i należnej do zapłaty kwocie są wysyłane pocztą.

Do tej pory piesze patrole były wyposażone w terminal i drukarkę. Kiedy w trakcie kontroli napotykały na samochody pozostawione bez opłaty, wlepiały kary w formie druku, zostawiając go za wycieraczką. Kierowca po powrocie do auta wiedział, że będzie musiał uiścić opłatę dodatkową w wysokości 250 zł lub 170 zł, jeśli zrobi to w terminie 7 dni.

Od czwartku 13 stycznia weszły w życie zmiany. Kontrolerzy wychodzą w teren wyposażeni w smartfon i małą drukarkę. W smartfonie zainstalowana jest specjalna aplikacja e-Kontroler, która pozwala połączyć się z bazą danych potrzebnych do kontroli. Następnie za jej pomocą sprawdzają parkowanie.

Nowe formy sprawdzania

„Sprawdzanie polega na skanowaniu tablic rejestracyjnych i ich sczytywaniu. Mała drukarka kontrolerom potrzebna jest tylko w przypadku samochodów na zagranicznych numerach rejestracyjnych” – zaznaczył Zarząd Transportu Miejskiego. Jeśli takie auto nie ma opłaconego postoju, mandat jest drukowany i zostawiany za wycieraczką.

„W przypadku samochodów na białoruskich, rosyjskich i ukraińskich numerach druk jest w językach polskim i rosyjskim, w przypadku pojazdów zza naszej zachodniej i południowej granicy – w językach polskim i angielskim” – wyjaśnił ZDM.

Kara pocztą

Po zakończeniu kontroli zeskanowane zdjęcia tablic są zgrywane do systemu elektronicznego. Tam są weryfikowane. Fotografie samochodów z opłaconym parkowaniem są usuwane. Te przedstawiające auta pozostawione w strefie bez opłaty są zabezpieczane, a następnie przesyłane właścicielowi pojazdu jako dowód.

Niepłacący kierowcy nie dowiedzą się już po powrocie do pojazdu, że dostali karę, a dopiero w ciągu 7-30 dni. „W takim czasie będziemy dostarczać pocztą informacje o przewinieniu i należnej do zapłaty kwocie. Wśród dokumentów wysłanych w wezwaniu znajdzie się PIN potrzebny do zalogowania na naszej stronie, by sprawdzić na zdjęciach swoje parkowanie” – przekazał ZDM.

E-kontrola

Nadzór nad Strefą Płatnego Parkowania Niestrzeżonego pełnią przede wszystkim elektryczne samochody do e-kontroli, których na stołecznych ulicach jest dziewięć. Każdy wykonuje pracę porównywalną do pracy 10 dwuosobowych pieszych patroli, co znacznie podnosi efektywność pobierania opłat.

Opłata za postój w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Warszawie pobierana jest w dni robocze od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni: 2 maja, 24 i 31 grudnia, w godzinach 8:00-20:00. Opłatę za postój pojazdu należy wnieść niezwłocznie po zaparkowaniu pojazdu.

Pierwsza godzina postoju kosztuje 3,90 zł, druga – 4,60 zł, trzecia – 5,50 zł, a czwarta i każde kolejne – po 3,90 zł. Opłata minimalna za postój wynosi 0,50 zł, co jest równoważne 10 minutom postoju. Nie ma możliwości opłacenia krótszego czasu postoju.

Czytaj też:

ZDM w Warszawie zamówił dwa kolejne samochody do e-kontroli

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone