SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Kobiety na studiach technicznych. Najwięcej na SGH

fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL/Wikimedia Commons

Najwięcej w Szkole Głównej Handlowej, najmniej w Radomiu i Siedlcach. Poznaliśmy wyniki raportu „Kobiety na politechnikach” Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego. Choć kobiety stanowią większość w grupie studentów, to na uczelniach technicznych nadal stanowią one bardzo mały procent.

Zaledwie 35 proc. studentów na uczelniach technicznych to kobiety. Jeszcze mniej pań, bo 15 proc. uczy się na kierunkach informatycznych.

– Kobiety wybierają częściej studia około informatyczne, a nie stricte IT – mówi autorka raportu dr Anna Knapińska. – Całkiem niezły wskaźnik studentek jako słuchaczy kierunków informatycznych ma Uniwersytet Warszawski i to jest 28 proc. Natomiast na Politechnice Warszawskiej i w Polsko-Japońskiej Szkole Technik Komputerowych, które są takimi głównymi uczelniami prowadzącymi studia na kierunkach informatycznych, to proporcja kobiet stanowi 15 proc. – dodaje.

Na tym tle mocno wyróżnia się SGH. – Na pewno trzeba docenić tę uczelnię, gdzie wśród studentów kierunków informatycznych kobiety stanowią 41 proc. Największy udział kobiet wśród absolwentów kierunków związanych z nowymi technologiami w tej grupie uczelni niepublicznych, 26 proc., odnotowała Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania z Warszawy – tłumaczy.

Jest też drugi biegun, gdzie liczba studentek jest najniższa.

– Na Mazowszu wyróżniają się przy tym dwie uczelnie – mówi autorka raportu, dr Anna Knapińska. – Widać, że w 2020 roku udział kobiet wśród studentów najniższy był na UTH w Radomiu, gdzie wyniósł zaledwie 5 proc., natomiast pod względem  udziału kobiet w kierunkach stricte informatycznych, to in minus wyróżnia się Uniwersytet Przyrodniczo Humanistyczny w Siedlcach, gdzie panie stanowią zaledwie 7 proc. studentów – wymienia.

Lepiej radzą sobie uczelnie w stolicy. Rekordzistka jest Szkoła Główna Handlowa, gdzie kobiety stanowią ponad 40 proc. studentów i UW – 28 proc.

Od 2006 roku prowadzimy kampanię, promującą kobiety na politechnikach – dodaje dr Knapińska. – Też trzeba byłoby wdrożyć działania ze strony samych uczelni, to znaczy być może tworzyć bardziej sprzyjające dla kobiet i dziewcząt środowisko, no bo wiadomo, że w środkowisku w którym dominują liczebnie mężczyźni, to po prostu kultura nauki i pracy jest inna. Więc może tutaj potrzebne są pewne działania systemowe – tłumaczy.

Najpopularniejsze wśród kobiet, na uczelniach technicznych są: kosmetologia, gdzie 99 proc. studentów to panie, pedagogika – 98 proc., czyli kierunki mało techniczne.

Najmniej popularne to mechatronika, elektrotechnika i automatyka.

Czytaj też: Uniwersytet Warszawski szykuje się do powrotu do zajęć stacjonarnych

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone