SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Protest rolników. Kilkaset ciągników spowalniało ruch na Mazowszu

Protest rolników/fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Rolnicy wyjechali ciągnikami na drogi Mazowsza. Protestowali przeciwko tzw. piątce dla zwierząt. Utrudnienia miały miejsce głównie na dk 2 w okolicy Siedlec. Akcja zakończyła się pod wieczór.

W regionie siedleckim odbyło się kilka niezależnych protestów. Do Kałuszyna udali się rolnicy z powiatu węgrowskiego, którzy razem z grupą z Mińska Mazowieckiego wyjechali na drogę krajową numer 2 i kierowali się w stronę Siedlec. Jechali z prędkością 20 km/h. Kolejny protest rozpoczął się w Zdanach w gminie Zbuczyn, także na krajowej dwójce. Jego organizatorem jest Sławomir Izdebski z rolniczego OPZZ. – Planowana jest blokada stała. Omawiane są szczegóły – zaznaczył.

Niedługo później siedlecka policja poinformowała w blokadzie drogi na odcinku Zbuczyn – Siedlce. – W miejscowości Chromna kolumna ciągników zatrzymała się na jednym pasie, w związku z czym zablokowany jest ruch w stronę Siedlec – przekazała rzeczniczka mazowieckiej policji Katarzyna Kucharska. Ruch odbywał się wahadłowo. Pojazdy ciężarowe kierowane były na objazdy, z jednej strony na Międzyrzec Podlaski, z drugiej – na Łuków. Protest w okolicy Siedlec potrwał do wieczora.

Rolnicy poruszali się oflagowanymi ciągnikami. – To protest pokojowy. Chcemy zwrócić uwagę na to, że na te zmiany w Senacie liczyliśmy bardzo mocno. Będziemy demonstrować dalej – okazuje się, że determinacja rolników jest jeszcze większa – tłumaczył Łukasz Komorowski z Solidarności Rolników Indywidualnych.

To jest zamach na naszą wolność, na swobodę prowadzenia działalności – mówiła o zmianach w przepisach o ochronie zwierząt Ewa Szydłowska z Izby Rolniczej w Łosicach.

O 10:00 wyruszyło ok. 30 ciągników z Wolanowa. Rolnicy przejechali dk 12 przez Radom, a następnie wjechali na dk 9, by dotrzeć do Skaryszewa, gdzie zakończył się protest. Zdaniem Wojciecha Pysiaka, rolnika spod Radomia, odzew wśród chętnych do wzięcia udziału w akcji był bardzo duży. – Wyślemy list otwarty na Nowogrodzką – zapowiedział.

Rolnicy chcą odrzucenia w całości zmian określanych jako „Piątka dla zwierząt”. Chodzi głównie o ograniczenie uboju rytualnego i zakaz hodowli zwierząt futerkowych.

Czytaj też:

Protest ws. „Piątki dla zwierząt”. Rolnicy wyjechali na ulice Mazowsza

Protest rolników w Warszawie. Całodzienne utrudnienia w stolicy

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone