SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Jest plan finansowy budowy CPK. Kiedy poznamy szczegóły?

Jak będzie wyglądał terminal CPK?/fot. mat. prasowe

Jest gotowy wieloletni plan finansowy budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Poinformował o tym podczas posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury pełnomocnik do spraw budowy CPK Marcin Horała. Podkreślił, że inwestycja będzie wymagała wielu nakładów z budżetu państwa. Najpierw ze szczegółami planu zapozna się premier, następnie zostanie on przedstawiony opinii publicznej.

Budowa lotniska ma zostać sfinansowana ze środków prywatnych, jednak drogi oraz kolej mają być częściowo finansowane z budżetu państwa. Także pieniądze na przygotowania do inwestycji takie jak wykup gruntów będą pochodzić ze środków publicznych.

Duże zainteresowanie inwestorów

Marcin Horała powiedział także, że cały czas są prowadzone rozmowy z potencjalnymi inwestorami lotniska. Zaznaczył, że strona polska ma jasno sprecyzowany model inwestycji. Dodał, że zainteresowanie jest bardzo duże. Podkreślił, że państwo chce mieć decydujący głos w kluczowych dla budowy portu sprawach. Chodzi między innymi o wybór projektu, czy generalnego wykonawcy.

Do końca roku specustawa o CPK

Marcin Horała zapowiedział, że jeszcze w tym roku w Sejmie pojawi się nowelizacja specustawy o CPK, która ma między innymi przyspieszyć wykup gruntów. Pełnomocnik podkreślił, że Port Lotniczy Solidarność powinien zostać otwarty pod koniec 2027 roku. Lotnisko ma obsługiwać 45 milionów pasażerów. Docelowo może być jednak rozbudowane w taki sposób, że będzie mogło obsłużyć nawet 100 milionów osób rocznie.

Czytaj więcej:

CPK. Warianty linii kolejowych na Mazowszu. Ruszyły konsultacje

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone