SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Janina Różecka ps. Dora: nie było miejsca na lęk, słabości czy nieporozumienia

fot. fotopolska.eu

– Nie można mówić, że byliśmy wspaniałymi bohaterami. Skąd! Były momenty tragiczne, kiedy bałam się, stchórzyłam czy zachowywałam się nie tak, jak powinnam. Tak było w momencie, kiedy wynosiłam chłopca na noszach, trafił w niego pocisk i go zabił – mówiła w „Czasie dla Ciebie” 95-letnia Janina Rożecka ps. Dora – uczestniczka Powstania Warszawskiego.

W 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w całej stolicy odbywały się uroczystości upamiętniające zryw. Obchody z udziałem władz państwowych, samorządowych a przede wszystkim powstańców trwały od wtorkowego poranka w Muzeum Powstania Warszawskiego, na pl. Krasińskich, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK, przy Gloria Victis na Powązkach oraz na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawskich.

Gośćmi Anny Matusiak w „Czasie dla Ciebie” były 95-letnia Janina Rożecka ps. Dora – uczestniczka Powstania Warszawskiego oraz Małgorzata Czerwińska-Buczek – autorka książki „Nasza powstańcza młodość”. – Nie można mówić, że byliśmy wspaniałymi bohaterami. Skąd! Były momenty tragiczne, kiedy bałam się, stchórzyłam czy zachowywałam się nie tak, jak powinnam. Tak było w momencie, kiedy wynosiłam chłopca na noszach, trafił w niego pocisk i go zabił – mówiła Janina Rożecka.

„Kleknij, zmów pacierz i do roboty”

Dodała, że w tym momencie po prostu stchórzyła. – Wynosiłam go, był już prawie wyleczony, a w tym monecie wpadł pocisk i go zabił. Byłam po prostu przerażona. Uciekłam do piwnicy i powiedziałam, że już nigdzie nie idę, nie mam siły i boję się. Wtedy doktor powiedział mi: przestań się wygłupiać, klęknij, zmów pacierz i do roboty. Tak zrobiłam i zabrałam się do wynoszenia rannych – wspominała.

Małgorzata Czerwińska-Buczek zwróciła uwagę, że zawsze pyta powstańców, czy się bali. – Jak się okazuje, było wiele takich sytuacji. Bali się, ale najczęściej o kolegów i bliskich. To jest chyba oczywiste, nawet w takich warunkach to się nie zmienia w człowieku – powiedziała w „Czasie dla Ciebie” autorka książki „Nasza powstańcza młodość”.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone