SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Jak zatrzymać spiralę przeziębienia? „Ważna jest dieta, nawodnienie organizmu i odpowiedni ubiór”

fot. Pexels

– Podczas walki z przeziębieniem ważne jest, żeby ograniczać infekcję do górnych dróg oddechowych, czyli nosa – wtedy chronimy gardło, krtań i dolne drogi oddechowe – mówiła w „Popołudniu RDC” otolaryngolog dr dr Agnieszka Dmowska.

Dr Dmowska podkreśliła, że w okresie jesienno-zimowym, kiedy częściej chorujemy, najważniejsza jest profilaktyka. – Trzeba dbać o organizm, dobrze się odżywiać i ubierać odpowiednio do pogody – wyjaśniała. Podkreśliła, że ważne jest nie tylko unikanie wyziębienia organizmu, ale także przegrzania. – Jeżeli jest dodatnia temperatura, nie zakładajmy zbyt ciepłej odzieży – apelowała w RDC.

Dieta, nawodnienie, witaminy

Otolaryngolog zwróciła uwagę, że trzeba też dbać o odpowiednie odżywianie. – Ważne jest zdrowie śniadanie, obiad, mniej obfita kolacja. W naszej diecie powinno być bardzo dużo warzyw i witamin. W walce z przeziębieniem bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednie nawodnienie. W ten sposób wydalamy z organizmu to, co jest nam niepotrzebne – tłumaczyła dr Dmowska. Przyznała, że to bardzo proste zasady dbania o zdrowie, o których mówi się dużo i często, ale równie często o nich zapominamy. – Nasz tryb życia i pęd powoduje, że zapominamy o tych zasadniczych czynnikach – oceniła.

Dr Dmowska tłumaczyła, że większość chorób, z którymi borykamy się jesienią i zimą, to infekcje wirusowe. – Występuje katar, blokada nosa, kichanie, ból mięśni i głowy, ogólne rozbicie – wyliczała. Dodała, że jeśli takie dolegliwości trwają kilka dni, nie ma powodu do niepokoju. – To znaczy, że nasz organizm walczy z chorobą – wyjaśniła.

Trzeba dbać o nos

Jak mówiła lekarka, jedną z najczęstszych chorób jest zapalenie zatok. Aby go uniknąć, należy oczyszczać nos, a jeśli pojawi się katar i wydzielina – stosować krople rozrzedzając, bo to właśnie gromadząca się wydzielina może doprowadzić do wystąpienia stanu zapalnego. – Trzeba ograniczać infekcję do górnych dróg oddechowych, czyli nosa. Wtedy chronimy gardło, krtań i dolne drogi oddechowe – radziła dr Dmowska. Zwróciła także uwagę, że jeśli nie wyleczymy ostrego stanu zapalnego, to dochodzi do przewlekłości tego stanu. – Bóle nie są już tak intensywne, ale czujemy wydzielinę spływającą po tylnej ścianie gardła, mamy uczucie zapchanego nosa i wtedy trzeba zgłosić się do specjalisty na badanie zatok – podsumowała.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone