SŁUCHAJ ONLINE
MENU

J. Krajewski: kary za działania antypolskie powinny być surowsze

fot. RDC

– Szpiegostwo musi spotykać się z bardziej surową karą – uważa Jarosław Krajewski. Poseł Prawa i Sprawiedliwości był gościem „Poranka RDC”. Wiceszef komisji do spraw służb specjalnych zaznaczył, że sejm pracuje nad zmianą prawa w zakresie definicji szpiegostwa i szkodzeniu interesowi państwa przez obywatela Polski.

Jeżeli obywatel naszego państwa podejmuje działania przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej, musi się to spotkań z wysokim wymiarem kary – twierdzi Krajewski.

Obecnie za uczestnictwo w działaniu przeciwko państwu grozi do 10 lat więzienia. Za organizowanie takich działań – do 25 lat. – Musimy brać przykład zza granicy – dodaje Krajewski. – W wielu innych państwach działanie na szkodę państwa jest uznawane za jedno z najcięższych przestępstw – podkreśla.

Afera w Huawei

Dwóch podejrzanych – obywatele Polski i Chin – usłyszeli zarzuty dotyczące szpiegostwa przeciwko państwu polskiemu i zostali aresztowani na trzy miesiące. Zatrzymanymi są Chińczyk Wang Weijing, który został zwolniony z firmy Huawei, a także Piotr D., były wysoki funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Chiński MSZ wyraził „głębokie zaniepokojenie” aresztowaniem pracownika firmy. Sprawą zainteresowała się również Komisja Europejska. USA i część krajów Zachodu oskarża Huawei o prowadzenie działalności szpiegowskiej.

Pierwszego grudnia w Kanadzie, na wniosek USA, zatrzymana została dyrektor finansowa Huawei Meng Wanzhou. Jest ona podejrzewana o oszustwa w związku z łamaniem amerykańskich sankcji nałożonych na Iran. W odwecie w Chinach aresztowano dwóch Kanadyjczyków.

Posłuchaj:

Poranek RDC: Jarosław Krajewski

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone