SŁUCHAJ ONLINE
MENU
na antenie
do 11:00

Jazz na Starówce. Zagrali Guthman, Strunin i Mazolewski

fot. RDC

Amerykański trębacz Gary Guthman oraz wokalistka Sasha Strunin zaprezentowali program „Białoszewski – Autoportret”, a Wojtek Mazolewski Quintet – projekt Komeda. Obydwa koncerty odbyły się w sobotę w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu Jazz na Starówce w Warszawie.

Koncert dedykowany był 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. – Tradycją festiwalu od wielu lat są specjalne koncerty poświęcone rocznicy Powstania Warszawskiego – powiedziała Iwona Strzelczyk Wojciechowska, dyrektor artystyczna Jazzu na Starówce. – W tych specjalnych sierpniowych koncertach brali udział wybitni artyści, m.in.: Tomasz Stańko, Włodzimierz Nahorny, Andrzej Jagodziński, Sławek Jaskułke – dodała.

Oryginalny projekt amerykańsko-polskiego kompozytora i trębacza Gary Guthmana oraz wokalistki o polsko-rosyjsko-ukraińskich korzeniach Sashy Strunin łączy w sobie poezje Mirona Białoszewskiego z muzyką jazzową.

Piękne utwory, m.in. „Autoportret odczuwalny”, „Autoportret radosny”, „Obroty rzeczy”, ”Sztuki piękne mojego pokoju” zyskały oprawę muzyczną „podkreślającą charakter wierszy poety, który traktował słowo jako materiał poetycki, który można dowolnie formować, zmieniać, nadając mu nowy sens i znaczenie – charakteryzowała program Iwona Strzelczyk Wojciechowska.

Strunin i Guthman zachwyceni twórczością Białoszewskiego, postanowili oddać hołd autorowi „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” w postaci przełożenia jego poezji na język muzyki. Powstało dziewięć kompozycji, których autorem jest Gary Guthman.

Laureat nagrody National Band Award

Gary’emu Guthmanowi, który gra na trąbce i flugelhornie i wokalistce Sashy Strunin towarzyszyli Filip Wojciechowski na fortepianie, Paweł Grzesiuk na kontrabasie i Cezary Konrad na perkusji. Gary Guthman, wybitny amerykańsko-polski trębacz, kompozytor, aranżer jest m.in. laureatem nagrody National Band Award. Otrzymał nagrodę krytyki amerykańskiej jako solista i równocześnie aktor rewii muzycznej „Forewer Swing”.

Urodził się w Portland w stanie Oregon w USA. Przeszedł klasyczny cykl studiów muzycznych. W 1970 r. przeniósł się do Kanady, gdzie przez 20 lat występował z najlepszymi orkiestrami, m.in. z Edmonton Symphony, Vancouver Symphony, Calgary Philharmonic, Winnipeg Symphony, Toronto Symphony. Koncertował również w USA, m.in. z The Memphis Symphony, Austin Symphony, The Oregon Symphony, The Orlando Philharmonic. Chętnie współpracował z gwiazdami jazzu i piosenki, m.in. z Tonym Bennettem, Arethą Franklin, Tomem Jonesem, Burtem Bacharachem, Paulem Anką.

Był liderem wielu zespołów jazzowych; największą popularność przyniosły mu koncerty z New Swing Orchestra i Gary Guthman Quartet. Jest autorem, wykonawcą, aranżerem i producentem projektów „A Tribute to Harry James”, „The Trumpet Greats”, „Swing, Swing, Swing” i „Swingmatism” które prezentuje na całym świecie. Gary Guthman wystąpił z trio Włodka Pawlika na festiwalu kilka lat temu, prezentując materiał z filmu „Rewers” Borysa Lankosza, nagrodzonego Orłami 2010 – nagrodą Polskiej Akademii Filmowej za muzykę.

Wystąpi też Sasha Strunin

Wokalistka Sasha Strunin, pochodzi z artystycznej rodziny: jej rodzice, rosyjski baryton Igor Strunin oraz ukraińska mezzosopranistka Vita Nikołajenko, to soliści Teatru Wielkiego w Poznaniu. Dziadek wokalistki był reżyserem teatralnym, zaś jej babcia Nelli – aktorką.

Sasha ukończyła Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Jako nastolatka występowała na scenach polskich i europejskich, rozwijając swoją karierę wokalną, którą wspierały przy wydawaniu kolejnych płyt firmy Universal i Sony. Premiera jej albumu „Woman In Black”, wydanego nakładem Agencji Muzycznej PR miała miejsce w 2017.

W drugiej odsłonie koncertu formacja Wojtek Mazolewski Quintet zaprezentowała projekt Komeda, poświęcony Krzysztofowi Komedzie z okazji ogłoszonego przez Polski Komitet ds. UNESCO roku 2019 – Rokiem zmarłego tragicznie przed 50 laty wybitnego polskiego muzyka.

Kontrabasiście Wojtkowi Mazolewskiemu towarzyszyli: pianistka Joanna Duda, Marek Pospieszalski na saksofonie, trębacz Oskar Toroka oraz Qby Janicki na perkusji.

Jeden z najpopularniejszych muzyków jazzowych

– Mazolewski i muzycy jego kwintetu od lat ciekawie łączą tradycję z nowoczesnością. Projekt został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność i krytyków – charakteryzują organizatorzy festiwalu. Wojciech Mazolewski, częściej zwany Wojtkiem, jest basistą, kontrabasistą, kompozytorem, producentem. To jeden z najpopularniejszych muzyków jazzowych, który wprowadził jazz na listy przebojów, telewizyjne ekrany oraz łamy prasy popularnej.

Założyciel i lider Pink Freud i Wojtek Mazolewski Quintet, jeden z współtwórców yassu jest też autorem muzyki filmowej i teatralnej. Muzyczny partner m.in. Tomasza Stańki, Johna Zorna, Tima Berne, Marcina Maseckiego.

Ostatni studyjny album zespołu „Polka” uzyskał status Platynowej Płyty. Klasę grupy WMQ zauważyły polskie i zagraniczne media. Prestiżowy amerykański magazyn „Down Beat” zamieścił album wśród pięciu najlepszych płyty jazzowych 2018 roku.

25. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce odbywa się we wszystkie soboty lata – do końca sierpnia.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone