SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Galeria Sztuki Starożytnej w MNW. „Zabytki klasy światowej”

fot. Bartosz Bajerski/MNW

To nie tylko piękna przestrzeń, ale też zabytki klasy światowej – powiedziała na naszej antenie Aleksandra Sulikowska-Bełczowska, kuratorka ekspozycji w nowej Galerii Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Możemy zobaczyć na niej około 1800 uporządkowanych chronologicznie zabytków starożytnych cywilizacji Egiptu, Bliskiego Wschodu, Grecji i Rzymu.

Za nami przebudowywanie, renowacja i stworzenie nowej przestrzeni wystawienniczej – podkreślała Aleksandra Sulikowska-Bełczowska. – Sarkofagi, kartonaże, a także mumia, osoby, które znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. To jest nie tylko piękna przestrzeń, ale też wypełniona interesującymi zabytkami klasy światowej – tłumaczyła.

Galeria dla zwiedzających będzie dostępna po ponownym otwarciu muzeum, a więc na pewno nie wcześniej niż 17 stycznia.

Do najciekawszych obiektów należą między innymi: sarkofag i kartonaż kapłana Hor Dżehuti z mumią nieznanej kobiety, zapisany hieroglifami papirus z Księgą Umarłych (niemal dziesięciometrowej długości), rytualne ślepe wrota z mastaby egipskiego urzędnika imieniem Izi i portret młodego chłopca pochodzący najpewniej z oazy Fajum (Egipt).

Prezentowane dzieła poddano gruntownej konserwacji, dzięki czemu odzyskały one swój niepowtarzalny blask. Projekt nowoczesnej aranżacji przygotowała i zrealizowała pracownia Nizio Design International. Remont trwał prawie 10 lat.

Posłuchaj całej rozmowy:

Poranek RDC: Galeria Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym otwarta po prawie 10 latach

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone