To nie tylko piękna przestrzeń, ale też zabytki klasy światowej – powiedziała na naszej antenie Aleksandra Sulikowska-Bełczowska, kuratorka ekspozycji w nowej Galerii Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Możemy zobaczyć na niej około 1800 uporządkowanych chronologicznie zabytków starożytnych cywilizacji Egiptu, Bliskiego Wschodu, Grecji i Rzymu.
– Za nami przebudowywanie, renowacja i stworzenie nowej przestrzeni wystawienniczej – podkreślała Aleksandra Sulikowska-Bełczowska. – Sarkofagi, kartonaże, a także mumia, osoby, które znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. To jest nie tylko piękna przestrzeń, ale też wypełniona interesującymi zabytkami klasy światowej – tłumaczyła.
Galeria dla zwiedzających będzie dostępna po ponownym otwarciu muzeum, a więc na pewno nie wcześniej niż 17 stycznia.
Do najciekawszych obiektów należą między innymi: sarkofag i kartonaż kapłana Hor Dżehuti z mumią nieznanej kobiety, zapisany hieroglifami papirus z Księgą Umarłych (niemal dziesięciometrowej długości), rytualne ślepe wrota z mastaby egipskiego urzędnika imieniem Izi i portret młodego chłopca pochodzący najpewniej z oazy Fajum (Egipt).
Prezentowane dzieła poddano gruntownej konserwacji, dzięki czemu odzyskały one swój niepowtarzalny blask. Projekt nowoczesnej aranżacji przygotowała i zrealizowała pracownia Nizio Design International. Remont trwał prawie 10 lat.
Posłuchaj całej rozmowy:
Poranek RDC: Galeria Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym otwarta po prawie 10 latach