SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Dotacje na usunięcie kopciuchów. 800 wniosków od początku roku

fot. Pixabay

W ciągu minionych czterech i pół miesiąca do stołecznego ratusza wpłynęło 800 wniosków o dofinansowanie usunięcia przestarzałych pieców opałowych tzw. kopciuchów. To o ponad 250 więcej niż w ubiegłym roku.

Jak przekazała koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy Justyna Glusman, mieszkańcy mogą uzyskać nawet do 100 proc. pokrycia kosztów wymiany. – Pomagamy warszawiakom, którzy mają obowiązek zlikwidować tzw. kopciuchy do końca 2022 r. Wiemy, że jest to inwestycja, dlatego dofinansowujemy instalację ekologicznych źródeł ogrzewania – wyjaśniła.

Oferta miasta

W ramach warszawskiego programu antysmogowego można otrzymać dotację na wymianę tzw. kopciucha i instalację pompy ciepła, przyłączenie do sieci ciepłowniczej, montaż pieca gazowego lub ogrzewania elektrycznego. Dodatkowo mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację kopciucha, mogą również otrzymać środki na odnawialne źródła energii, tj. kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe, współpracujące z nowym ekologicznym źródłem ogrzewania. Dofinansowanie pokrywa także wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej. Dla wniosków złożonych w 2020 r. dofinansowanie może pokryć nawet 100 proc. kosztów inwestycji, w 2021 r. wysokość dotacji będzie zmniejszona do 90 proc. kosztów inwestycji, a w roku 2022 – do 70 proc. Formularz dotacji i więcej informacji znajduje się na stronie ziilelona.um.warszawa.pl.

Wnioski podczas epidemii

Mimo ograniczeń związanych z epidemią, mieszkańcy Warszawy mogą ubiegać się o finansowe wsparcie w ramach warszawskiego programu antysmogowego bez konieczności wychodzenia z domu. Wnioski na wymianę kotłów, palenisk na paliwo stałe albo olej opałowy można przesyłać do miejskiego Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej (BOPiPK) mailowo (wypełniony formularz należy zeskanować i przesłać na adres dotacje.bopipk@um.warszawa.pl) oraz telefonicznie (pod numer 22 325 96 06 w godz. 8-16, dyżurni wypełnią papierowy wniosek na podstawie danych, które zostaną podyktowane).

Wniosek będzie można uzupełnić i podpisać w późniejszym terminie. Można też przesłać wypełniony i podpisany wniosek w wersji papierowej na adres: Urząd m.st. Warszawa, Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, ul. Kredytowa 3, 00-056 Warszawa. Ewentualne braki w przesłanym wniosku nie powodują jego odrzucenia. Wszystkie wątpliwości zostaną wyjaśnione telefonicznie lub mailowo, a brakujące dane i oryginalne podpisy uzupełnione przed rozpoczęciem inwestycji, podczas spotkania z przedstawicielami urzędu. Wnioski będą przyjmowane w trybie zdalnym aż do odwołania.

Kontrole trwają

Jak przekazał stołeczny ratusz, Warszawa w trybie zdalnym prowadzi również kontrole inwestycji. Pracownicy najpierw kontaktują się z mieszkańcami telefonicznie, umawiają termin kontroli oraz instruują, w jaki sposób przeprowadzić ją przy pomocy smartfona. Następnie kurier dostarcza umowę o dotację do mieszkańca, a potem dokumenty trafiają do urzędu.

Czytaj też: Smog w Warszawie. Zdjęcia lotnicze pomogą zlokalizować kopciuchy 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone