SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Do czterech razy sztuka. Studencki satelita PW-Sat2 poleciał w kosmos

Zdjęcie ilustracyjne/fot. Pexels

Skonstruowany przez polskich studentów satelita PW-Sat2 poleciał w kosmos. Start był przekładany trzy razy. Z bazy Vandenberg w Stanach Zjednoczonych wystartowała rakieta Falcon 9 z PW-Satem2 na pokładzie.

Misją skonstruowanego przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej satelity jest przetestowanie żagla deorbitacyjnego. Technologia pomoże w rozwiązaniu problemu kosmicznych śmieci, czyli w usuwaniu kawałków rakiet i nieczynnych satelitów.

Wicekoordynator projektu PW-Sat2 Dominik Roszkowski poinformował, że satelita zostanie odłączony od rakiety cztery godziny po starcie i nad Polską znajdzie się jutro około godziny 9.50. – Dopiero jutro rano tutaj w Polsce będziemy mieli jasną informację o stanie satelity – powiedział konstruktor.

Dominik Roszkowski dodał, że kiedy tylko satelita znajdzie się na orbicie, sygnały, które będzie odbierał zespół, będą dostępne dla szerszej publiczności. Na stronie internetowej radio.pw-sat.pl będą publikowane dane z satelity, na przykład jakie są temperatury na pokładzie satelity, jakie sygnały nadaje i odbiera, jak jest ułożony na orbicie.

Na rakiecie Falcon 9 oprócz PW-Sata2 jest jeszcze około 60 innych satelitów.

Studenci rozpoczęli pracę nad satelitą w 2013 roku. To czwarty polski satelita, który poleciał w kosmos i drugi skonstruowany przez studentów Politechniki Warszawskiej.

Czytaj też:

Start satelity studentów z PW znów przełożony

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone