SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Czy warto się ubezpieczyć od skutków pogody?

Burza nad Warszawą/fot. RDC

Pożary, ulewy i gradobicia – Polacy coraz częściej odczuwają skutki zmian pogodowych. Codziennie ubezpieczyciele likwidują w całej kraju około tysiąca szkód spowodowanych różnymi żywiołami. Wśród regionów najbardziej poszkodowanych w tym roku jest Mazowsze.

Mieszkańcy radzą sobie z tym w różny sposób – mówi Jacek Rink z firmy Uniqa. – W ostatnim czasie w Polsce obserwujemy coraz bardziej gwałtowne zjawiska pogodowe takie jak burze, nawałnice, trąby powietrzne. Możemy zabezpieczyć auto, chowając samochód w garażu, nie parkując pod drzewami. Jednak nie daje nam to stuprocentowej gwarancji zabezpieczenia się przed skutkami tego typu zdarzeń – zaznacza.

Ekspert dodaje, że wyraźnie widać wzrost liczby osób, które świadomie ubezpieczają się od skutków złej pogody. – Wzrost liczby szkód z tego tytułu obserwują też nasi klienci, ponieważ w niedawno opublikowanym przez Polską Izbę Ubezpieczeń raporcie mapy ryzyk w Polsce zmiany pogodowe czy szkody spowodowane żywiołami są w pierwszej dziesiątce spośród wszystkich czterdziestu ryzyk, które były badane – podkreśla.

Powodzi najbardziej obawiają się mieszkańcy wsi – 46 proc. oraz małych i średnich miast – 43-44 proc. Jeszcze więcej, bo ponad 60 proc. mieszkańców wsi obawia się silnego wiatru – wynika z badania Polskiej Izby Ubezpieczeń. W Warszawie to zaledwie 30 proc. ankietowanych. Nasz reporter pytał o to mieszkańców stolicy i okazało się, że zdania na ten temat są podzielone.

Tylko w ciągu ostatnich 9 lat ubezpieczyciele na usuwanie skutków złej pogody wydali ponad 14 mld zł.

Czytaj też:

Burze z gradem na Mazowszu. IMGW wydał alert pierwszego stopnia

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone