SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Czy kultura dla dzieci ma płeć? Dlaczego tracimy chłopców dla kultury i jak temu zapobiec?

fot. Pixabay

Od siódmego do dziewiątego października w Pałacu Kultury i Nauki będzie można uczestniczyć w warsztatach i panelach dyskusyjnych, podczas których autorzy i artyści podejmą próbę odnalezienia miejsca kultury w dzisiejszym świecie.

Zbliża się Kongres Kultury, w czasie którego tematy kultury dla młodych mają wybrzmieć wyraźnie. Od siódmego do dziewiątego października w Pałacu Kultury i Nauki będzie można uczestniczyć w warsztatach i panelach dyskusyjnych, podczas których autorzy i artyści podejmą próbę odnalezienia miejsca kultury w dzisiejszym świecie.

Joanna Olech podczas tegorocznego Kongresu będzie prowadziła panel „Czy kultura dla dzieci ma płeć? Dlaczego tracimy chłopców dla kultury i jak temu zapobiec?”. – Fakty są ponure. Trudno nie zauważyć, że jest ogromna przewaga dziewcząt. Konkurs czytelniczy – dziewczynki. Konkurs recytatorski – dziewczynki, dyskusyjne kluby książki – również sfeminizowane – wyliczała autorka, pytając „gdzie są chłopcy?”.

Kreatywność płci

Nie da się nie zauważyć, że w późniejszym wieku te różnice odrobinę się wyrównują. Mamy przecież do czynienia z autorami i autorkami, publicystyka również jest domeną panów. – Owszem, ale musimy znaleźć odpowiedź na pytanie, co takiego się dzieje, że chłopcy osiągając wiek nastoletni nagle uciekają z bibliotek, porzucają zajęcia taneczne, a pianino stoi w kącie? – podkreśliła. Jak przyznała, warsztaty wokalne, artystyczne zajęcia dla dzieci i młodzieży rozpaczliwie łakną chłopięcego zainteresowania.

Krzywdzące stereotypy

Chociaż wmawiamy sobie, że mamy otwarte umysły i staramy się od stereotypów stronić, często bezwiednie umiejscawiamy chłopców i dziewczynki w narzuconych przez społeczeństwo rolach. – Staramy się nie zauważać tego, że istnieją książki dla chłopców i dla dziewcząt, a dotyczy to również wielu innych dziedzin kultury – wyznała pisarka.

W panelu dotyczącym różnic płciowych w odbieraniu kultury przez dzieci najważniejsze będzie wypracowanie konkluzji. – Mówimy o bezradności wobec narzuconych form, ale istnieją recepty, aby uczynić kulturę dziecięcą bardziej równościową, wrażliwą na indywidualne potrzeby, bez względu na płeć – uspokoiła autorka.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone