SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

„Czartoryscy oddając swoje zbiory Państwu Polskiemu zadbali o ich los na przyszłość”

fot. Muzeum Narodowe w Krakowie

Pozyskanie przez rząd Polski Kolekcji Książąt Czartoryskich stało się faktem. Spowodowało to jednak falę przeciwstawnych komentarzy. W wyniku tego powstał szum informacyjny, a niektóre opinie wychodziły daleko poza tę sprawę, przenosząc się na odwiecznie sporne pola polskiej historii.

Pieniądze za przekazaną Skarbowi Państwa Kolekcję Ks. Czartoryskich nie trafiły na prywatne konto Adama Karola Czartoryskiego, ale na rachunek Fundacji Czartoryskich jako instytucji – wyjaśnił w Radiu dla Ciebie Maciej Radziwiłł, członek Zarządu Fundacji. Minister Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dodał, że środki na zakup Kolekcji pochodziły z wygospodarowanej rezerwy budżetowej jeszcze z 2016 roku.

Maciej Radziwiłł podkreślił trudną sytuację Fundatora, który jest starszym człowiekiem, średniozamożnym, nie mającym męskiego potomka. Oddając zbiory Państwu Polskiemu zadbał o ich los na przyszłość. Minister J. Sellin i inni goście programu Piotra Łosia byli zgodni co do tego, iż wobec bardzo nisko wynegocjowanej kwoty, zakup Kolekcji należy potraktować jako dar Fundatora – Adama Karola Czartoryskiego.

Prof. Andrzej Betlej zapewnił, że najbardziej znany eksponat z Muzeum, czyli „Dama z gronostajem” nie będzie często podróżował i jak tylko będzie to możliwe, z Wawelu powróci na swe pierwotne miejsce. Kluczową teraz sprawą dla Muzeum jest dokończenie remontu budynku i otwarcie placówki dla zwiedzających.

Czytaj też: Kolekcja Książąt Czartoryskich w rękach narodu polskiego. „To paralela losów naszego kraju”.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone