SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Ile osób chce oddać grunty pod budowę CPK? Spółka podaje dane

Baranów/fot. RDC

Około 200 osób zgłosiło się do Programu Dobrowolnych Nabyć. Chodzi o właścicieli gruntów, na których za kilka lat ma powstać Centralny Port Komunikacyjny. – Dzięki programowi chcemy pozyskać jak najwięcej działek pod budowę lotniska – wyjaśnia rzecznik CPK Konrad Majszyk.

On odbywa się na terenie 74 km kwadratowych na obszarze gmin Baranów, Teresin, Wiskitki. Na tym obszarze pozyskujemy od grudnia ubiegłego roku zgłoszenia. Dotychczas takich osób zgłosiło się około 200 – mówi Majszyk.

Sami przedstawiciele spółki CPK przyznają jednak, że tempo zgłoszeń nie jest zadowalające. W ostateczności konieczne będą wywłaszczenia. Nim jednak do tego dojdzie, spółka próbuje innych rozwiązań.

Powstają kolejne zachęty dla mieszkańców – wyjaśnia rzecznik CPK. – Dodaliśmy do programu nowe ułatwienia, nowe udogodnienia, które są dostępne dla wszystkich nowych osób, które przystąpią do Programu Dobrowolnych Nabyć, a także, żeby było sprawiedliwie, dla tych, którzy w tym programie już są, bo trwa od od grudnia ubiegłego roku – mówi.

Według CPK – przyniosło to korzyści.

Wszystko wskazuje na to, że okazało się to skuteczne, ponieważ w ciągu ostatnich dni do Programu Dobrowolnych Nabyć zgłaszają się kolejne osoby – tłumaczy Majszyk.

Spółka nie podaje jednak konkretów, bo wnioski są analizowane.

Zachęty dla mieszkańców

Konrad Majszyk wyjaśnia jednak, co znajduje się wśród zachęt dla mieszkańców trzech gmin, gdzie zbudowane zostanie lotnisko.

Organizacja przeprowadzki i przewiezienia dobytku w nowe miejsce, wskazane przez właściciela. To jest usługa całkowicie na koszt spółki CPK. Proponujemy też bezpłatną obsługę prawną, czyli sfinansowanie przez spółkę CPK procesu notarialnego, towarzyszącego sprzedaży, a także pomoc prawną w przypadku konieczności uregulowania stanu prawnego gruntu – wylicza.

Do tego indywidualny opiekun i tzw. pożytki. – Proponujemy też, to może być ciekawe rozwiązanie dla mieszkańców, możliwość użytkowania nieruchomości także po dokonaniu transakcji sprzedaży. Czyli możemy sobie wyobrazić taką sytuację, że mieszkaniec podpisuje umowę sprzedaży ze spółką CPK, a potem przez kolejne miesiące, a może nawet dłużej, jeśli dana działka nie będzie potrzebna od razu do celów inwestycyjnych, może jeszcze czerpać korzyści finansowe z tej działki, np. ze znajdujących się tam upraw – tłumaczy rzecznik.

Rzecznik spółki dodaje, że jest też propozycja dla osób, które chcą uczestniczyć w procesie budowy i późniejszym funkcjonowaniu lotniska.

Dla zainteresowanych mieszkańców, którzy będą chcieli pozyskać umiejętności przydatne przy budowie i obsłudze lotniska. I, co ważne, gwarantujemy zatrudnienie dla tych uczestników, którzy ukończą te kursy z pozytywnym wynikiem – wyjaśnia.

Wszystkie zgłoszenia zostały poddane oględzinom i weryfikacji. Część wniosków – najwcześniej złożonych przez mieszkańców – jest już na zaawansowanym etapie.

Rzeczoznawcy majątkowi dokonali wycen w oparciu o operaty szacunkowe.

Pierwsze samoloty z Centralnego Portu Komunikacyjnego – według planów rządu – mają odlecieć w 2027 roku.

Wszystkie szczegóły są dostępne na stronie www.twojpdn.pl. CPK zaprasza także do kontaktu na adres pdn@cpk.pl lub pod numer telefonu: 48 539 188 404.

Czytaj też:

CPK: korzyści dla uczestników Programu Dobrowolnych Nabyć

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone