SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Piąta fala COVID-19 na Mazowszu. Pytamy szpitale o wolne łóżka

Koronawirus w Polsce/fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

Wczoraj na Mazowszu potwierdzono rekordową liczbę zakażeń koronawirusem – wykryto 5863 nowe przypadki. Mazowsze jest też na drugim miejscu, jeśli chodzi o przypadki wirusa w wersji omikron – potwierdzono ich 231. Zapytaliśmy, jak przekłada się to na zajętość łóżek COVID-owych w naszym województwie.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

SZCZEPIENIA PRZECIWKO COVID-19 NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ

W Mławie łóżka są wolne, problem jest jedynie z kadrą.

U nas na razie sytuacja jest stabilna – mówi dyrektor szpitala Waldemar Rybak. – Na chwilę obecną nie notujemy jakiś wzrostów pacjentów hospitalizowanych. Sytuacja na razie jest stabilna. Mamy połowę łóżek obłożonych. Żaden z pacjentów nie wymaga respiratora. Jest pewien problem z kadrą, ponieważ chcielibyśmy zadedykować więcej lekarzy do leczenia pacjentów covidowych – wyjaśnia.

Siedlce przygotowane na szczyt fali

W szpitalu tymczasowym w Siedlcach nie widać jeszcze piątej fali pandemii. Na 100 łóżek, zajętych jest 45.

Przygotowujemy się jednak do większej liczby zakażeń i mamy już zabezpieczony personel – zapewnia Mariusz Mioduski z zarządu Szpitala Wojewódzkiego. – Tutaj nie mamy na razie braków, natomiast oczywiście z związku z tym, że nie chorują tylko pacjenci, a może chorować też personel, będziemy rotować nim między oddziałami – wskazuje.

W najcięższym stanie są pacjenci pod respiratorami – są to osoby niezaszczepione. W szpitalu miejskim natomiast przebywa obecnie 70 pacjentów, ale jak zapewnia lecznica – placówka jest gotowa na wzrost zakażeń.

Piąta fala na razie nie dotarła do Ciechanowa

Mimo gwałtownego wzrostu liczby zakażonych, sytuacja w ciechanowskim szpitalu również jest stabilna.

Obecnie na oddziale hospitalizowanych około 20 pacjentów – mówi dyrektor Andrzej Kamasa. – Na razie mamy zmniejszenie liczby chorych jeszcze z czwartej fali, a ci z piątej nie dotarli jeszcze do szpitala – dodaje.

W ciechanowskim szpitalu jest obecnie 29 łózek covidowych.

Pierwsze oznaki w Płocku

Piąta fala koronawirusa nie dotarła także do  szpitala tymczasowego w Płocku. Niemal połowa łóżek jest wolna.

Co prawda są pierwsze oznaki, bo ze szpitala wojewódzkiego na Winiarach jedzie do nas czworo pacjentów – mówi koordynator lecznicy Marek Kiełczewski.

W szpitalu tymczasowym z 56 dostępnych łóżek zajętych jest 36. W razie potrzeby szpital może w ciągu dwóch tygodni uruchomić trzeci moduł z 28 łóżkami. Docelowo, maksymalnie może pomieścić 200 pacjentów.

Boom w Warszawie

W Warszawie na razie nie ma znaczącego obłożenia łóżek, ale dyrekcje przygotowują się znowu na najgorsze.

Dyrektor Szpitala Południowego Artur Krawczyk podkreśla, że obserwowany jest znaczący ruch w punktach wymazowych.

– Zauważyliśmy boom, co, wydaje mi się, prognozuje piątą falę. Nie mieliśmy tyle wymazów nawet w tamtej fali – wskazuje.

Szpital Południowy ma średnio pięć przyjęć dziennie. Leży tam teraz około 130 pacjentów na 300 dostępnych łóżek.

Wysoka liczba zakażeń nie przekłada się na razie na gwałtowny wzrost hospitalizacji – uważa płk. lek. Jarosław Kowal. – Jednak chwila mija, zanim chorzy rozwijają objawy – dodaje.

Rzecznik Wojskowego Instytutu Medycznego podkreśla, że choć piąta fala jest już obecna, to szpitale najgorsze dopiero może czekać.

W szpitalu tymczasowym na Okęciu są 84 łóżka i zajęta jest połowa z nich. Na w modułowej placówce na Szaserów – 60 i tu dwie trzecie łóżek jest zajętych.

Czytaj też:

Granica 6 tys. zakażeń coraz bliżej. Kolejny rekord na Mazowszu [DANE]

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone