SŁUCHAJ ONLINE
MENU

COVID-19. Coraz więcej szkół w stolicy przechodzi na naukę zdalną

Nauka zdalna/fot. PAP/Lech Muszyński

W Warszawie w ubiegły piątek 424 placówki oświatowe przeszły na częściowe lub w całości zdalne zajęcia. To ponad 50 procent placówek w mieście i wzrost o ponad 100 procent w ciągu 5 dni – alarmuje wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

SZCZEPIENIA PRZECIWKO COVID-19 NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ

Sytuacja w bielańskiej oświacie jest dramatyczna – mówi Radiu dla Ciebie burmistrz dzielnicy Grzegorz Pietruczuk. – Zamknięte mamy 223 oddziały. Ten wzrost postępuje już w trybie mniej arytmetycznym, a bardziej geometrycznym. Pobiliśmy niestety nasz rekord, który liczył 199 oddziałów. Jutrzejszy dzień z tego, co wiem, wcale nie zapowiada się lepiej, będziemy mieli jeszcze więcej decyzji o zamknięciu oddziałów – dodaje.

Nie ma jak prowadzić zajęć dydaktycznych – zauważa Pietruczuk. – Bardzo dużo oddziałów trafia na kwarantannę, dużo nauczycieli jest chorych. Dyrektorzy placówek starają się maksymalnie zabezpieczyć funkcjonowanie, ale ta sytuacja jest po prostu dramatyczna – diagnozuje.

Omikron wszystko zmienił?

Nauczyciele boją się koronawirusa – mówi specjalista chorób zakaźnych Ernest Kuchar. – Takie jest moje zdanie na podstawie tego, co słyszę od pracowników mających dzieci w wieku szkolnym, to pod różnymi pretekstami przechodzą one na naukę zdalną – zauważa.

Niepokój spowodowany jest zaniedbaniami – ocenia Kuchar. – Cały czas duży procent nauczycieli jest niezaszczepionych. Jeśli chodzi o zaszczepienie dzieci, to jest to niewielki procent. Wiemy, że wariant omikron wywrócił do góry nogami wszystko to, co wiedzieliśmy o COVID-zie – mówi.

Lepiej dmuchać na zimne

Jak zauważa ekspert, nauczyciele boją się i wolą przechodzić na zajęcia zdalne, gdy tylko coś im dolega.

Zauważyliśmy, że z testowaniem mamy tylko kłopot – mówi Kuchar. – Osoba z dodatnim wynikiem jest objęta izolacją, a cała rodzina kwarantanną, co często ludziom nie pasuje, czy to ze względów zawodowych, czy towarzyskich, czy każdych innych. W związku z tym w pacjentach do końca jest zjawisko wypierania: jak katar, to może nie COVID. Dlatego zachowujemy się normalnie i żyjemy normalnie – zauważa.

Dzieci chorują inaczej

Wirusodzy apelują o konieczność zadbania o bezpieczeństwo dzieci. – Na COVID-19 chorują wszyscy – mówi prof. Włodzimierz Gut. – Ktoś kiedyś powiedział, że dzieci nie chorują, więc wszyscy się ucieszyli, co oczywiście nie jest prawdą. Dzieci chorują, ale trochę inaczej, groźniejsze są późniejsze następstwa – zaznacza.

Dlatego powinniśmy zachować wszystkie możliwe środki bezpieczeństwa – podkreśla ekspert. – Pozostaje jedna rzecz: zadbać o to, żeby dzieci były bezpieczne. W zasadzie jedynymi metodami, które chronią przed zakażeniem, są metody fizyczne, czyli dystans, maseczka, sposób organizacji pracy, ograniczenie kontaktów i tak dalej – wylicza.

Lekarze zwracają uwagę na to, że dzieci bardzo często przechodzą koronawirusa bezobjawowo. Jednak w czasie zakażenia zarażają innych.

W poniedziałek na Mazowszu potwierdzono 5348 nowych zakażeń koronawirusem, z czego 2599 w stolicy. Ferie dla dzieci z Mazowsza zaś rozpoczną się 31 stycznia i potrwają do 13 lutego. W tym czasie na odpoczynek udadzą się również uczniowie z województw: dolnośląskiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

Raport z kraju

Jak podało w poniedziałek Ministerstwo Edukacji i Nauki, w Polsce  93,1 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego funkcjonowało dziś w trybie stacjonarnym. Stacjonarnie pracowało też 70 proc. szkół podstawowych i 79,5 proc. szkół ponadpodstawowych w 9 województwach, w których nie ma ferii zimowych.

Stacjonarnie pracowało w poniedziałek 14 374 placówek wychowania przedszkolnego (przedszkoli, zespołów wychowania przedszkolnego, punktów przedszkolnych), co stanowi 93,1 proc. wszystkich. 81 przedszkoli pracowało zdalnie, a 980 w trybie mieszanym.

Również stacjonarnie pracowało 6 237 szkół podstawowych i 3 925 szkół ponadpodstawowych, czyli 70 proc. szkół podstawowych i 79,5 proc. ponadpodstawowych w 9 województwach. Zdalnie pracowało 110 szkół podstawowych i 78 szkół ponadpodstawowych. W trybie mieszanym pracowało 2 562 szkół podstawowych i 935 ponadpodstawowych.

Czytaj też:

Ferie zimowe 2022. Jak przygotować się do bezpiecznego wypoczynku?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone