SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Co piąte dziecko doświadczyło przemocy fizycznej ze strony osoby dorosłej”

fot. Pexels

– Co roku od trzech do czterech tys. dzieci jest ofiarami znęcania się, chodzi zarówno o znęcanie się psychiczne, jak i fizyczne – mówiła w RDC Joanna Włodarczyk z fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Fundacja opublikowała raport dotyczący przemocy wobec dzieci. Z raportu dowiemy się, m.in., że w Polsce: rośnie liczba dzieci hospitalizowanych z powodu zaburzeń psychicznych, pod względem zakończonych zgonem prób samobójczych dzieci w wieku 10-19 lat Polska jest na drugim miejscu w Europie, po Niemczech, co piąte dziecko doświadczyło przemocy fizycznej ze strony znajomej osoby dorosłej, natomiast – z drugiej strony – w ostatnich latach stale rośnie odsetek rodziców, którzy nigdy nie dali dziecku lania.

Raport miał pokazać, jak wygląda sytuacja w przypadku dzieci w Polsce. To druga edycja, kilka lat temu była pierwsza. To takie trochę sprawdzenie, co się zmieniło, jakie są główne problemy – komentowała w RDC Joanna Włodarczyk. – Jest tak, że pewne problemy wydają się w tym momencie istotniejsze. W tej chwili to kwestia zdrowia psychicznego czy kwestia samobójstw wśród dzieci – wyjaśniała.

Włodarczyk podkreśliła, że przemoc ma różne formy. – W naszym raporcie ta przemoc była dzielona w różny sposób. Mamy rozdział dotyczący przemocy rówieśniczej, wykorzystywania seksualnego, czyli przemocy seksualnej, jest przemoc fizyczna i psychiczna – wyliczała. Włodarczyk zwróciła uwagę, że tzw. klaps także jest formą przemocy fizycznej. – To mówią wszystkie organizacje międzynarodowe i dokumenty, warto o tym przypominać, bo w społecznym podejściu do przemocy bardzo często się o tym zapomina – mówiła.

Zdaniem gościa audycji, ciągle brakuje badań i statystyk dotyczących przemocy wobec dzieci. Jak mówiła, co roku od trzech do czterech tys. dzieci jest ofiarami znęcania się. – Chodzi zarówno o znęcanie się psychiczne, jak i fizyczne – zaznaczyła i dodała, że te liczby i tak nie pokazują pełnego obrazu sprawy. – Te liczby dotyczą spraw, które już były w sądach, gdzie dorośli, głównie rodzice – bo to głównie przemoc w rodzinie – zostali skazani – podkreśliła.

Z badań ten obraz jest dużo poważniejszy – niemal co drugi dorosły mówi o tym, że zna rodzinę, w której jest stosowana przemoc wobec dziecka – komentowała Włodarczyk. – Co trzeci nastolatek lub dziecko mówią o tym, że znają rówieśnika, wobec którego jest stosowana przemoc w domu. Badania, które najbardziej pokazują skalę problemu to te, kiedy pytamy dzieci o ich doświadczenia. Według tych danych, co trzecie dziecko było ofiarą przemocy ze strony bliskich, głównie rodziców – wyliczała w RDC.

Zapoznaj się z pełnym raportem.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone