SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ciechanów. Zarzuty dla byłych władz Polskiego Banku Spółdzielczego

fot. Pixabay

Sześć osób, byłych członków zarządu Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie, usłyszało zarzuty dotyczące wyrządzenia swojemu bankowi szkód na łączną kwotę co najmniej 12,7 mln zł – poinformowała w czwartek Prokuratura Okręgowa w Koninie.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Koninie prok. Aleksandra Marańda przekazała, że w poniedziałek w zatrzymano w tej sprawie cztery osoby. Kolejne dwie odpowiadały przed prokuratorem z wolnej stopy. – Podejrzani nie przyznali się do winy. Złożyli wyjaśnienia całkowicie odmienne od zgromadzonego materiału dowodowego – powiedziała.

Liczne nieprawidłowości

Według śledczych w okresie od stycznia 2013 roku do listopada 2016 r podejrzani, byli członkowie zarządu PBS w Ciechanowie, doprowadzili do licznych nieprawidłowości w działalności banku. – Polegały one m.in. na niedopełnieniu obowiązków lub nadużyciu uprawnień (…) Swoim działaniem osoby te wyrządziły PBS w Ciechanowie szkodę w łącznej wysokości co najmniej 12,7 mln zł. – powiedziała prokurator.

Osoby te działały w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Ich zachowanie polegało m.in. na wypłacaniu udziałów członkom banku w oparciu o antydatowane dokumenty, prowadzeniu dokumentacji dotyczącej członków banku w sposób nierzetelny lub niezgodny z prawdą oraz udzielaniu różnym podmiotom kredytów pomimo braku zdolności kredytowej z naruszeniem wewnętrznych procedur bankowych – wyjaśniła.

Wśród zatrzymanych są byli prezes, wiceprezes oraz członkowie zarządu banku. Marańda podała, że na bezzasadnej, zdaniem śledczych, wypłacie udziałów członkowskich na podstawie przerobionego dokumentu PBS stracił ponad 1,2 mln zł. Przez udzielenie kredytów pomimo braku właściwego zabezpieczenia bank miał z kolei stracić co najmniej 7,2 mln zł. Prokurator dodała, że śledczy czekają jeszcze na ekspertyzę biegłego, która ma uściślić rozmiar i charakter strat poniesionych przez bank.

Środki zapobiegawcze

Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi, zakazu opuszczania kraju, a także poręczeń majątkowych od 25 tys. zł do 100 tys. zł. Podejrzanym grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Prokurator Marańda dodała, że śledztwo w tej sprawie ma charakter rozwojowy. – Podejmowane są dalsze czynności zmierzające do ustalenia wszystkich osób odpowiedzialnych za działania na szkodę PBS w Ciechanowie – zaznaczyła.

Czytaj też:

Zarzuty dla byłych władz Banku Spółdzielczego w Lesznowoli

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone