SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ciechanów. Wyszukiwarka online pomoże w segregacji odpadów

Zdjęcie ilustracyjne/fot. RDC

Urząd Miasta Ciechanowa uruchomił internetową wyszukiwarkę odpadów. Dzięki niej można np. sprawdzić, do jakiego pojemnika należy wyrzucić puszki po napojach, opakowania po żywności czy kosmetykach, a także gdzie oddać zużytą ładowarkę do telefonu, akumulator samochodowy albo dywan.

Jak poinformował ciechanowski samorząd, wyszukiwarkę odpadów, która pomaga w prawidłowej ich segregacji, uruchomiono w czwartek w ramach obchodów Dnia Ziemi i organizowanej tam akcji „Otwórz się na segregację!”.

Urząd Miasta Ciechanowa wyjaśnił, że z działającej m.in. na jego stronie internetowej wyszukiwarki odpadów można łatwo skorzystać przy użyciu komputera lub telefonu komórkowego i „sprawdzić, do jakiego pojemnika należy wyrzucić drobne przedmioty codziennego użytku, jak np. puszki po napojach, opakowania po żywności czy kosmetykach„.

– Wyszukiwarka pomaga też dowiedzieć się, gdzie oddać zużytą ładowarkę do telefonu, akumulator samochodowy, armaturę czy dywan – przekazał ciechanowski samorząd. W informacji zwrócono uwagę, że uruchomiona internetowa wyszukiwarka będzie także pomocna dla tych, którzy prowadzą przydomowe kompostowniki i nie mają pewności, czy dany odpad powinien być wyrzucony do odpadów zmieszanych czy kompostowanych.

Obowiązek, ale i wyraz odpowiedzialności

Wyszukiwarka została stworzona w odpowiedzi na pytania mieszkańców zainteresowanych właściwą segregacją odpadów” – podkreślił ciechanowski Urząd Miasta. Dodał, iż wyszukiwarka dostępna jest również w aplikacji Miasto Ciechanów, do pobrania na telefony komórkowe.

Jak przypomniał ciechanowski samorząd, „segregacja odpadów jest nie tylko ustawowym obowiązkiem, ale także wyrazem odpowiedzialności za środowisko naturalne i ochroną naszej planety„. – Właściwa segregacja odpadów pomaga ograniczyć nie tylko koszty, ale też ilość śmieci, które trafiają na przepełnione składowiska. Umożliwia też wytwarzanie nowych produktów z wysegregowanych odpadów – zaznaczył Urząd Miasta.

W komunikacie podkreślono, że „Ciechanów jest pierwszym miastem w Polsce, w którym na stałe zamontowano nowoczesne, inteligentne i bezdotykowe pojemniki do segregacji odpadów w zabudowie wielorodzinnej, które pozwalają m.in. kontrolować selektywną zbiórkę odpadów„.

Nagroda dla miasta

– Za projekt +T-MASTER Inteligentne pojemniki na odpady – ciechanowska rewolucja dla polskiej gospodarki odpadami+ miasto otrzymało nagrodę w konkursie Innowacyjny Samorząd 2020, organizowanym przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej – przypomniał Urząd Miasta Ciechanowa.

W ramach obchodów Dnia Ziemi i akcji „Otwórz się na segregację!” w Ciechanowie rozdawane będą w czwartek bezpłatne, ekologiczne torby wielokrotnego użytku – uprawnionymi do ich otrzymania będą mieszkańcy, którzy złożyli deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub w których imieniu obowiązek ten wykonał zarządca nieruchomości, np. spółdzielnia mieszkaniowa, wspólnota czy administrator, i jednocześnie nie posiadają zaległości z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami.

Czytaj też:

Góra śmieci zniknie z Pragi Północ. Zajmie się tym miasto

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone