SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Budowa obwodnic Zwolenia i Skaryszewa. Są umowy na projekt

fot. gddkia.gov.pl

Podpisano umowy na opracowanie dokumentacji dla dwóch obwodnic w województwie mazowieckim: Skaryszewa w ciągu drogi krajowej nr 9 i Zwolenia w ciągu drogi krajowej nr 79. Inwestycje o łącznej długości ok. 15 km powstaną w ramach Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 – poinformował w poniedziałek resort infrastruktury.

Obwodnice Skaryszewa i Zwolenia pozwolą na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z tych miejscowości, a mieszkańcy odetchną od hałasu i spalin. Dzięki nim zwiększy się bezpieczeństwo w ruchu drogowym i wzrośnie przepustowość dróg nr 9 i 79. Budowa nowych obwodnic na Mazowszu pozwoli na zachowanie najwyższych wymogów ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju kraju – powiedział cytowany w komunikacie wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Dokumentację projektową obwodnicy Skaryszewa wykona firma Arkas-Projekt. Wartość umowy to prawie 2 mln zł. Dokumentację obwodnicy Zwolenia przygotuje za prawie 2,4 mln zł firma Multiconsult Polska. Wykonawcy na opracowanie dokumentacji mają 35 miesięcy od daty zawarcia umowy, co oznacza, że termin zakończenia prac przypada na koniec 2023 roku.

Poprawa bezpieczeństwa przejazdu

Obwodnica Skaryszewa o długości ok. 6 km powstanie w nowym śladzie drogi krajowej nr 9 jako droga klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym). Zostanie zaprojektowana w układzie ruchu północ-południe, po wschodniej lub zachodniej stronie miejscowości, w zależności od wybranego wariantu.

Podstawowym celem budowy obwodnicy Skaryszewa jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum miejscowości. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego na DK9 na trasie Radom – Iłża – Opatów, czyli docelowo pomiędzy przyszłymi drogami ekspresowymi S12 i S74. Realizacja tego zadania została przewidziana na lata 2026–2028.

Z kolei w ramach budowy obwodnicy Zwolenia powstanie nowy odcinek drogi klasy GP o długości 9 km. Zostanie zaprojektowana w nowym śladzie, w układzie północ-południe, po wschodniej lub zachodniej stronie miejscowości. Początek obwodnicy planowany jest na węźle projektowanym na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 79 oraz przyszłej drogi ekspresowej S12.

Dopełnienie układu komunikacyjnego

Dodatkowo obwodnica Zwolenia będzie stanowiła element i dopełnienie układu komunikacyjnego, który powstanie w tym rejonie po zrealizowaniu drogi ekspresowej S12.

Dzięki budowie tej obwodnicy zwiększy się przepustowości dróg krajowych nr 12 i 79. Inwestycja ta poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego na DK 79 Piaseczno – Góra Kalwaria – Sandomierz. Realizacja trasy będzie prowadzona w latach 2026 – 2028.

Czytaj też:

Trwa śledztwo w sprawie tragicznego wypadku w centrum Siedlec

Przepełnione autobusy w Warszawie po wprowadzeniu nowych restrykcji

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone