SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Bezpłatne porady dla zadłużonych. „Należy jak najszybciej zgłaszać się do prawnika”

fot. Pexels

– Założeniem szkolenia jest spotkanie dłużników z tymi, którzy stoją po drugiej stronie barykady oraz próba zbudowania płaszczyzny porozumienia i współpracy. To będą szkolenia dotyczące edukacji ekonomicznej, przewidywania wydatków, planowania, ale również pojawią się zagadnienia psychologiczne, jak choćby radzenie sobie z sytuacją długu, którego nie potrafimy spłacić – mówiła w „Wieczorze RDC” Maja Ruszpel z Fundacji Inspiratornia.

Katarzyna Szczerbowska, jedna z zadłużonych osób zauważyła, że jej dług jest bardzo trudny. – Mam kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich, podobnie jak 500 tysięcy osób w naszym kraju. Borykam się w związku z tym z rosnącym kursem franka. Zadłużyłam się na 920 tysięcy, a po siedmiu latach spłacania jestem winna prawie milion osiemset tysięcy – tłumaczyła.

Wspomniała, że zarabiała wówczas dużo i chciała kupić mieszkanie, które byłoby dobrą lokatą kapitału i można by je łatwo sprzedać. – Wydawało mi się, że moja sytuacja finansowa będzie się tylko poprawiać. Pamiętajmy, że kiedy podejmujemy długofalowe decyzje finansowe, musimy zdawać sobie sprawę, iż w życiu nic nie jest pewne i nad każdą decyzją trzeba się poważnie zastanowić. Myślę, że często takie decyzje podejmujemy spontanicznie – zaznaczyła Katarzyna Szczerbowska.

Bezpłatne szkolenia dla zadłużonych

Maja Ruszpel z Fundacji Inspiratornia mówiła, że od 15 do 18 lutego zorganizowane zostaną w Warszawie specjalne i bezpłatne szkolenia dla osób zadłużonych. Jak powiedziała, projekt edukacji ekonomicznej jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim. – Każda osoba jest zaproszona do zgłaszania się, a udział jest nieodpłatny. Pierwszą częścią projektu będą szkolenia, w których wezmą udział dłużnicy i osoby zawodowo z nimi związane. To pracownicy pomocy społecznej, pedagodzy, psychologowie, kuratorzy sądowi i komornicy. Zostało jeszcze kilka miejsc dla dłużników – tłumaczyła.

Jak przyznała, przeprowadzony zostanie również trening negocjacji i asertywności, który pomoże we właściwy sposób prowadzić rozmowy w bankach.

Dodała, że założeniem szkolenia jest spotkanie dłużników z tymi, którzy stoją po drugiej stronie barykady oraz próba zbudowania płaszczyzny porozumienia i współpracy. – To będą szkolenia dotyczące edukacji ekonomicznej, przewidywania wydatków, planowania, ale również pojawią się zagadnienia psychologiczne, jak choćby radzenie sobie z sytuacją długu, którego nie potrafimy spłacić – podkreśliła Maja Ruszpel.

Konkretna i zindywidualizowana porada

Dr Katarzyna Julia Furman, doktor nauk prawnych, ekspert i trener w obszarze bezpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego zwróciła uwagę, że fakt, iż ludzie są zadłużeni, rodzi określone następstwa. – Szukają pomocy prawnika, żeby ocenił ich sytuację oraz zastanowił się wraz z nimi, co mogą zrobić. Zawsze apeluję, żeby zgłaszać się do prawnika jak najwcześniej, nawet przed podpisaniem umowy – tłumaczyła.

Zwróciła też uwagę, że spotyka się z licznymi sytuacjami, gdzie ludzie proszą, żeby pomóc im wypełnić określony dokument, czy skonsultować pismo, które chcieliby złożyć w banku. – Ogromną wartością tego projektu jest to, że porady są stacjonarne. To ważne, ponieważ jesteśmy w stanie pracować na określonych dokumentach i dzięki temu porada staje się konkretna i zindywidualizowana – mówiła w „Wieczorze RDC” Katarzyna Julia Furman.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone