SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Rząd przyjął projekt ustawy ws. zapory na granicy z Białorusią

Mariusz Kamiński/fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy Polski z Białorusią. – Zakłada on stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu – poinformował szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński.

Szef resortu zaznaczył, że Straż Graniczna od kilku miesięcy odnotowuje zwiększoną presję migracyjną na polsko-białoruskim odcinku granicy państwowej. – Pomimo zapewnienia dodatkowego wsparcia kadrowego dla oddziałów SG, pomocy żołnierzy Sił Zbrojnych RP i Policji oraz zastosowanych tymczasowych instalacji, liczba podejmowanych prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej nie maleje – zauważył.

W związku z tym należy w trybie pilnym podjąć działania w zakresie budowy solidnej, wysokiej zapory wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu. Takie zabezpieczenie techniczne granicy sprawdziło się już w innych krajach jako skuteczne rozwiązanie w walce z nielegalną migracją. Sprawdzi się i u nas – podkreślił szef MSWiA.

Ogrodzenie jak najszybciej

Resort poinformował, że celem przyjętego projektu ustawy – którym zajmie się teraz Sejm – jest określenie zasad realizacji budowy zabezpieczenia granicy, stanowiącej też granicę zewnętrzną UE. „Projektowane rozwiązanie będzie polegać na stworzeniu podstaw prawnych umożliwiających szybkie i efektywne zrealizowanie tej inwestycji” – wyjaśniło MSWiA. W przyjętym przez rząd projekcie, jak wskazano, „zaproponowano stworzenie mechanizmów, które umożliwią wybudowanie ogrodzenia w możliwie najkrótszym czasie”.

Projekt zakłada, że ustawa wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu, ze względu na wyjątkową pilność realizacji inwestycji w kontekście istniejących zagrożeń na granicy państwowej – zaznaczył szef MSWiA. – Działania reżimu Łukaszenki wymagały zdecydowanej reakcji naszego rządu – podkreślił Kamiński.

Zapora przez presję migracyjną

Formalnym inwestorem budowy bariery wzdłuż granicy państwowej będzie, jak przekazał resort, komendant główny Straży Granicznej, który zostanie uprawniony do powołania pełnomocnika w tej sprawie. Zostanie też powołany zespół do przygotowania i realizacji tej inwestycji.

Informacje o projekcie ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej znalazły się we wtorek w wykazie prac legislacyjnych rządu. Napisano tam m.in., że projekt „wskazuje, że informacje dotyczące konstrukcji, zabezpieczeń i parametrów technicznych bariery nie stanowią informacji publicznej i nie podlegają udostępnieniu w trybie odrębnych przepisów”.

Stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią – w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego – w związku z presją migracyjną obowiązuje od 2 września. Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 16 tys. prób nielegalnego sforsowania granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 5 tys. miało miejsce w październiku. We wszystkich ośrodkach straży granicznej przebywa obecnie ponad 1,5 tys. migrantów.

Czytaj też:

Relacje Polski i Europy z Białorusią. „To sztuka chodzenia po wulkanie”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone