SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Archiwum Henryka Góreckiego w zbiorach Biblioteki Narodowej

Źródło: Biblioteka Narodowa

Niemal kompletne archiwum Henryka Mikołaja Góreckiego – m.in. słynna III Symfonia, korespondencja kompozytora, zawierająca ponad 100 listów, w tym list od kardynała Karola Wojtyły oraz nieznany dotąd utwór – znalazło się w zbiorach Biblioteki Narodowej (BN). Rękopisy jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów ostatniego stulecia udało się zakupić dzięki pomocy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W czwartek w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie odbyła się w tej sprawie konferencja prasowa. Wzięli w niej udział m.in. wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński oraz dyrektor BN dr Tomasz Makowski.

– Cieszymy się bardzo, że archiwum jednego z największych polskich kompozytorów – Henryka Mikołaja Góreckiego, zmarłego 8 lat temu, (…) znajduje się w Bibliotece Narodowej. Udało się zakupić to archiwum dzięki uprzejmości rodziny, dzięki także profesjonalizmowi instytucji, która jest instytucją w dobrym tego słowa znaczeniu, zaufania publicznego i wiele spuścizn, wielkich artystów trafia do Biblioteki Narodowej – podkreślił Gliński.

Minister kultury zaznaczył, że do BN trafiły prawie wszystkie „zapisy nutowe, listy osobiste, w tym także list od Jana Pawła II, korespondencje z wieloma twórcami, a także dzienniki, które interpretują twórczość, a także plany twórcze, wielkiego kompozytora”. – To jest archiwum szalenie ciekawe, cenne z punktu widzenia dziedzictwa kulturowego oczywiście, ale także archiwum, które będzie żywe, w tym sensie, że będzie dostępne badaczom, dostępne twórcom, tak jak to jest z całym zasobem Biblioteki Narodowej – podkreślił szef MKiDN.

Dyrektor BN podkreślił, że „jest to jedno z najcenniejszych archiwów muzycznych w ogóle w Polsce w tej chwili, nie tylko dlatego, że mówimy o jednym z najlepszych, najbardziej znanych na świecie polskich kompozytorów, ale także, dlatego że jest kompletne pod każdym niemal względem” – podkreślił Makowski. Jak mówił, w archiwum są opusy od 1 do 85, bez dwóch – 78 i 80. – W tym dzieła największe – III Symfonia, dzięki, której nazwisko Górecki jest powszechnie znane – dodał. Makowski poinformował, że jedna z kompozycji, zatytułowana Susan (napisana na chór mieszany a capella), to utwór dotychczas nieznany i niepublikowany.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone